Muže odhalila stráž přírody v neděli 25. června. K táboření si vybral místo v centrální části Národní přírodní rezervace Praděd na horní hranici lesa. V trávě si postavil stan, o kousek dál rozdělal oheň.
„Vstup mimo značené trasy je zde zakázán. Stejně jako táboření a přirozeně i rozdělávání ohňů. Otevřené ohniště v takto citlivém a rizikovém místě považujeme za vědomé a hrubé porušení zákona,“ sdělil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Petr Šaj.
Čím muž táboření a rozdělávání ohně v nejpřísněji chráněné oblasti zdůvodnil? „Byla to potřeba pobytu mimo frekventovaná místa, civilizaci,“ zmínil Petr Šaj.
V nedávné době se nejedná o ojedinělý případ. „V posledních letech zaznamenáváme nárůst takových přestupků. Je to patrné především z pobytových stop, jako jsou zbytky ohnišť nebo odpadky. V letošní sezoně plánujeme realizovat větší část strážních služeb v podvečerních i nočních hodinách,“ uvedl Petr Šaj.
Stráž táborníkovi na místě udělila nejvyšší možnou pokutou, která činí deset tisíc korun. Noc v nejvyšších partiích Jeseníků jej tak vyšla na obdobou sumu, jako kdyby ji strávil v luxusním hotelu.
Sankce v maximální výši udělují strážci v poslední době častěji. „Závažných přestupků s velkým počtem návštěvníků přirozeně přibývá a snažíme se, aby hrubé porušení zákona bylo adekvátně ‚oceněno‘. Pořád však platí, že velká většina návštěvníků je ukázněná a respektuje pravidla v chráněném území a značná část přestupků je vyřešena domluvou,“ uzavřel Petr Šaj.
Kromě okolí Pradědu jsou v Jeseníkách národní přírodní rezervace též u Rejvízu, v oblasti Šeráku a Keprníku a také v pohoří Králického Sněžníku. Není zde dovoleno tábořit a rozdělávat ohně mimo místo vyhrazená orgánem ochrany přírody. Stejné ustanovení platí i pro území chráněných krajinných oblastí.
Všude, i mimo chráněná území, platí lesní zákon. Ten říká, že v lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa.