Kvůli většímu množství turistů posílila Agentura ochrany přírody a krajiny strážní službu v nejvyšších partiích hor. Ta neukázněné návštěvníky z nejcennějších míst vykazuje. Jen o víkendu udělila desítku pokut.

„Je nepochopitelné, kolik skialpinistů a snowboardistů vědomě porušuje zákazy vstupu mimo trasy v nejcennějších lokalitách chráněné krajinné oblasti a nerespektuje doporučení horské služby jen pár hodin po takové tragédii. Svou jízdou v zakázaných oblastech hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší chráněné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období. Naši strážci je na to upozorňují, řada lidí ale doporučení bohužel nerespektuje,“ podotkl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ilustrační foto
Lavina v Jeseníkách zabíjela, skialpinista nepřežil

Zákazy platí, lidé je porušují

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty je podle ochranářů respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích. Jedná se o širokou oblast Pradědu, okolí Šeráku, Keprníku, Králického Sněžníku, Rejvízu a Skřítku. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.

Skialpinismus. Ilustrační foto
Skialpinisté vzali Jeseníky útokem a porušují zákazy. Co ohleduplnost a pokora?

Současně také platí ustanovení lesního zákona, podle něhož je kdekoli v lesích zákaz pohybu na lyžích, ale i kole, na koni či saních mimo lesní cesty a značené trasy.

Bivakování na sněhu a ledu. Ilustrační foto
Extrémní bivakování? Nový trend v Jeseníkách, co může zabít, zní z horské služby

V nejexponovanějších oblastech ochranáři budou i dále posilovat strážní službu, včetně kombinovaných hlídek s policií. „Doporučení je jednoduché. Plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace i aktuálně nevyužívaných sjezdovek, kde lze vyrazit na skialpové túry,“ dodal Petr Šaj.