„Dlouhodobě se nám nedařilo prosadit potřebné změny s provozovatelem serveru bilestopy.cz. Navíc byli naši rolbaři nespokojeni se stabilitou a funkčností celého systému. Dalším důvodem je maximální snaha o přehlednost, aktuálnost a zajímavost,“ vyjmenoval důvody pro zřízení nového informačního portálu ředitel Sdružení Tomáš Rak.

Sdružení web vyvinulo a provozuje ve spolupráci s rolbaři.

„Nově běžkaři uvidí kromě stáří upravené bílé stopy i její aktuální stav, čas projetí rolby včetně její polohy a také důležité informace od rolbařů, jejich tipy a tajné „špeky“. Mohou si zobrazit doplňující informace o možnostech parkování, občerstvení či jiných souvisejících službách,“ doplnil Tomáš Rak.

Tvůrci webu vyšli také vstříc požadavkům CHKO, Lesů ČR, Arcibiskupských lesů a dalším majitelům lesních pozemků. Zveřejňovat budou aktuální informace o těžbě či jiných výlukách v lokalitách pro údržbu běžeckých tras. Tím se zvýší bezpečnost běžkařů v terénu. Na webu se zobrazí jen upravené trasy. Nestane se, že se běžkař vydá do míst, kde není vůbec stopa a kudy si jen rolbař zkracuje cestu.

„Naprostou novinkou pak bude možnost pro běžkaře vkládat své doporučení, informace, fotky a třeba i videa. Do budoucna plánujeme posílit sociální rozměr tohoto portálu. Běžkař, který povolí sdílení polohy, se tak objeví na trase a může se tak komunitně propojit se svými známými přímo ve stopě,“ nastínil možnost dalšího rozvoje Tomáš Rak.