„Mám předběžné výsledky od některých našich členů a zatím všichni hlásili nárůst. Jsou to ovšem jen dílčí výsledky, z nichž nelze usuzovat na celkový trend,“ sdělil Jan Závěšický, ředitel sekretariátu Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. To sdružuje převážně obce a podnikatele v cestovním ruchu.

„V návštěvnosti se promítají dva trendy. Jednak u domácího turisty získává na atraktivitě trávení dovolené v České republice. Promítá se zde krize, kdy lidé šetří a dovolená v tuzemsku je pro ně dostupnější. Nárůst ale sledujeme i u cizinců. Přibývá návštěvníků z Polska, Slovenska a Německa,“ podotkl Závěšický.

Proč si lidé nacházejí cestu právě do nejsevernějších moravských hor? Podle Závěšického roste kvalita zdejších ubytovacích a stravovacích zařízení. V minulých letech také plynuly velké investice do nových turistických lákadel. Typickým příkladem je nový areál v Koutech nad Desnou nebo Rychlebské stezky na Jesenicku.

„Obrovským tahákem je lázeňství. Lázeňští hosté tráví v regionu více času než běžní turisté,“ podotkl Závěšický.

Naopak podle názoru provozovatele Informačního centra Jesenicka Marcela Šose v době, kdy lidé začínají šetřit, cestovní ruch spíše stagnuje.

„Neřekl bych, že se počet turistů zvyšuje. Spíše se nám je podařilo nalákat do našeho informačního centra,“ soudí Šos. Pro návštěvníky i obyvatele Jesenicka totiž infocentrum nabízí několik novinek. Například zasílání aktualit pomocí SMS; oblibu získává také jeho profil na sociální síti Facebook.

V Jeseníku uzpůsobili letní nabídku pro turisty jejich časovým možnostem i počasí. Kdo má k dispozici jen několik hodin času, může například navštívit balneopark v jesenických lázních. Cílem celodenního výletu mohou být Zlatorudné mlýny u Zlatých Hor.

„Když někdo navštíví Jesenicko poněkolikáté, můžeme mu sestavit individuální plán,“ podotýká Šos.

Od příštího roku chtějí Jeseničtí navázat intenzivnější spolupráci s Poláky. Ve Złotém Stoku by měli být turistům z České republiky k dispozici česky hovořící průvodci. Stejnou službu se snaží Jeseničtí dohodnout i v Nyse.

„Osvědčila se aktivní spolupráce s polským příhraničím, které chceme zpřístupnit českým turistům. Je to v podstatě pole neorané,“ nastiňuje možnosti dalšího rozvoje turismu v regionu Šos.