Počasí ovšem na horách není nijak optimální – na rozdíl od minulého týdne, kdy inverze přinesla do vyšších poloh sluníčko na azurové obloze.

„Ve vyšších polohách jsou sněhové srážky, ale fouká silný nárazový vítr. Provoz ovšem jede naplno ve všech střediscích. Pro běžkaře jsou stopy upravené, ale na hřebenech jsou vyfoukaná místa," uvedl v úterý dispečer Horské služby Jeseníky ze stanice Ovčárna pod Pradědem Ondřej Škovránek.

Na svazích Pradědu sněhu přibylo, v některých místech ho leží až pětasedmdesát centimetrů.

V areálu Figura na Ovčárně se tak rozjely první tři vleky. Kvůli ochraně přírody tady není možné umělé zasněžování, takže se musí čekat na přírodní sníh.

Zato ostatní střediska sjezdovky pokrývala technickým sněhem pilně několik týdnů, pokud to dovolily nízké teploty.

Středisko Kaste v Petříkově první návštěvníky přivítalo až v pondělí.

„Vše jsme připravovali tak, abychom sezonu rozjeli po Vánocích, nyní lidé teprve přijíždějí. Ubytovací kapacity ve středisku máme slušně zaplněné, ale volná místa stále jsou. Pokud by se někdo rozhodl vydat na hory na poslední chvíli, není problém ho ubytovat," řekl majitel petříkovského areálu František Kaštyl.

Aréaly nejsou přeplněné

Sedm a půl kilometru sjezdovek z celkových jedenácti je k dispozici také ve středisku K3Sport v Koutech nad Desnou.

Lidé tam mohou vyrazit každý den i na večerní lyžování v době od 18 do 21 hodin.

Brány areálu se jinak otevírají od půl deváté ráno a lanovka funguje do 16 hodin.

Lyžařská centra zatím ještě přeplněná nejsou, hodně návštěvníků zřejmě odradilo nevlídné počasí.

„Těsně po svátcích návštěvnost nebyla nijak vysoká. Nemuseli jsme zatím ošetřovat ani žádný závažnější úraz," řekl horský záchranář David Spiler ze stanice na Červenohorském se­dle.

V Jeseníkách platí první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí. Lavinové katastry se ale nacházejí mimo turistické trasy.