Minulou sobotu večer obdržela Horská služba výzvu z dispečinku linky 112 o skupince zbloudilých turistů v okolí Králického Sněžníku. Ukázalo se, že se jedná o polské turisty, kteří při výletu na zpáteční cestě z Králického Sněžníku na svou chatu neplánovaně překročili hranici s Českou republikou a ztratili orientaci.

A protože neměli data v zahraničí, nebylo možné na základě SMS z Horské služby ČR zjistit jejich přesnou polohu. „Proto horští záchranáři opět kontaktovali operátory linky 112, aby jim turisty pomohli lokalizovat. Do terénu zatím vyrazili čtyři jeseničtí záchranáři s terénním autem a čtyřkolkou. Zároveň byli zalarmováni dva psovodi Horské služby a dva policisté s policejním psovodem,“ popsal záchrannou operaci mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

Pátrání horské služby po pohřešovaném. Ilustrační foto
Po ztraceném muži v Jeseníkách pátraly desítky lidí. Dopadlo to dobře

Naštěstí nakonec nebylo potřeba, aby do akce vyrazili. Horští záchranáři skupinu mezitím na základě polohy určené dispečinkem linky 112 našli. To už ale hodinky ukazovali 22:45 hodin.

Turisté byli promočení a prochladlí, bez odpovídající výbavy na horskou túru. Všem ze skupiny horští záchranáři zajistili tepelný komfort, transportovali je na nedalekou horskou chatu Návrší, kde je dovyšetřili a vzhledem k pokročilé noční hodině jim zajistili nocleh.

Ráno turisté po své ose vyrazili zpět do Polska. „Apelujeme na turisty, ačkoliv se počasí může zdát už velmi jarní, vyrážíte-li na horskou túru nebo jen výlet, pamatujte, že jste stále na horách, počasí se tu mění z hodiny na hodinu a zbloudit můžete velmi lehce,“ varuje na závěr Marek Fryš.