„Lidí je tady minimálně, přes den tu lze na parkovišti napočítat jen pár aut. Co by tady také lidí dělali, hotel je zavřený, bufet mívá otevřeno jen občas. Zrovna před chvílí se tady jedna turistka divila, že na celém sedle nesežene žádné občerstvení,“ konstatoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Horský hotel uzavřel jeho provozovatel současně se silnicí. Podle jeho ředitele Františka Halaxy by jeho letní provoz byl ztrátový. Kvůli zavřené cestě by totiž návštěvníci museli z jesenické strany na sedlo zamířit dlouhou oklikou, a tak raději jedou jinam.

Může za to oprava silnice přes Červenohorské sedlo i rekonstrukce jedné z největších atrakcí – přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Naopak na nezájem návštěvníků si nestěžuje provozovatel letní bobové dráhy v Petříkově František Kaštyl, který atrakci otevřel již loni. „Nestojí se tu sice žádné fronty, ale plno je pořád. S tržbami můžeme být spokojeni. Přece jen je to atraktivní doplněk pro děti i dospělé,“ řekl FrantišekKaštyl, pro kterého úspěšná letní sezona bude znamenat alespoň částečnou kompenzaci za nevydařenou zimu.

Jeho petříkovský areál je jedním z mála v Jeseníkách, který má turistům v létě co nabídnout. Jen ve dvou sportovních areálech je možné se vozit po svahu na minikárách, a to v Koutech nad Desnou a na Ramzové. V Branné zase nabízejí koloběžky. „Zájem lidí sice je, ale uzavření přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je dost znát. Pro turisty to byla velká atrakce, hodně se jich pak stavovalo i u nás,“ řekl manažer kouteckého areálu David Skřepský.

Horní nádrž Dlouhých strání, kterou ročně navštívily desetitisíce lidí, je v současné době vypuštěná a na její opravě pracují těžké stroje. Uzavřeny jsou také cyklostezky v jejím okolí. „Všude jsou rozmístěny výstražné cedule, v okolí nádrže je nyní velký provoz techniky, takže pro cyklisty již není na cestě bezpečno,“ upozornil Zdeněk Zerzáň ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Náročná oprava nádrže potrvá až do konce srpna.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE NA : http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/