Právě tato jeskyně je kvůli velké oblíbenosti u netopýrů zařazená mezi evropsky významné lokality.

Netopýři jsou druhou nejpočetnější skupinou savců, která čítá přes tisíc druhů. V České republice žije šestadvacet druhů.

„Pokud má někdo to štěstí a vletí mu netopýr do bytu, je pomoc jednoduchá. Zhasnout světlo a otevřít okno,“ poradil Jiří Šafář návštěvníkům, kterých na akci zavítalo kolem stovky.

Naprosto výjimečně může člověk zažít i srážku s tímto létavcem, který je proslulý svým echolokátorem. Svůj radar ale vypíná v místech, která důvěrně zná, a pak může nastat problém.

„Mně se to stalo v jeskyni a byl to šok, ale pro něj. Netopýr vážil sedm gramů, já víc, ale otřepal se, nic neříkal a odletěl,“ přiblížila svůj zážitek vedoucí jeskyně Na Špičáku Evelýna Vozábalová.

Právě sem, do svého zimoviště, teď netopýři zamíří. „V dubnu ale samice odletí a přes léto je tady pánský klub a maximálně ještě tak nezkušené samice. Ostatní samice odlétají do svých porodnic, odkud pak přesídlí na přechodná zimoviště, aby se domluvily s pány, jestli se smějí vrátit. Spolu tvoří děti a pak přiletí k nám, aby tady přes zimu nabraly sílu,“ vysvětlila dětem roční cyklus netopýrů Vozábalová.

Děti, které pozorně poslouchaly, neměly problém s vyplněním kvízu. Za správné odpovědi je čekaly odměny a prohlídka jeskyně.

Ve speciální síti mezitím uvízla dvě mláďata, a tak si návštěvníci mohli prohlédnout netopýra zblízka a dokonce i malého chlupatého tvorečka pohladit.

„Je hladkej,“ informoval tátu Vojtěch Drahotuský. „Já se netopýrů nebojím. Jsou to roztomilá zvířátka. Mají sametovou srst a mně se líbí,“ řekla Nikola Sigmundová, která jeskyni navštěvuje několikrát ročně a dokonce pro ni i vyrobila pár netopýrů z keramiky.