Seběhly se zde totiž naráz hned dvě velké stavby, které mají vliv na plynulost provozu. První z nich je přestavba křižovatky ulic ČSA, Postřelmovské a náměstí Osvobození na kruhový objezd. Tou druhou je rekonstrukce a výstavba kanalizace, která se týká prakticky všech částí města.

Dopravní omezení v Zábřehu* Úplné uzavírky
ulice 28. října do 15. listopadu, postupně bude následovat uzavírka dalších částí této komunikace, předpokládaný termín dokončení je 30. prosince
ulice U Dráhy do 15. prosince
ulice Zelená do 15. prosince
ulice Dlouhá do 29. října
ulice Příční do 26. října
ulice Pod Strání do 19. prosince
ulice Sokolská v úseku mezi ulicemi Jiráskova a Třebízského do 23. října
Havlíčkova ulice do 10. listopadu
křižovatka ulic Postřelmovská, ČSA a náměstí Osvobození do 31. října
ulice Radniční do 30. listopadu

* Částečné uzavírky
ulice Cihlářská do 16. listopadu
ulice Sázavská do 7. prosince
ulice Morávkova v úseku od křižovatky s ulicí Malá Strana směrem k ulici Valová do 24. listopadu
ulice Jiráskova do 23. října
ulice Skalička do 17. října
ulice Komenského do 20. října

„Je to teď opravdu hodně složité. Do centra už ani nejezdím. Zaparkuju většinou u stadionu a dojdu pěšky, kam potřebuju. Mám vyzkoušené, že je to rychlejší než objíždět všechny uzavírky a pak ještě hledat místo k zaparkování," řekl řidič Jiří Musílek.

Podobně mluví i další motoristé. „Už aby se otevřel aspoň kruhový objezd, dopravě to pak uleví. Teď jezdí spousta aut vedlejšími uličkami, do toho se tam pohybují chodci a cyklisté, takže člověk musí dávat velký pozor," přidal se další motorista František Straka.

Rondel u kulturního domu a pošty má být podle harmonogramu hotový do konce tohoto měsíce. Oficiální vyznačená objízdná trasa vede od nádraží na obchvat města a poté spojkou směrem na Rovensko. Řidiči mířící do centra by odtud měli pokračovat Dvorskou, Valovou a Žižkovou ulicí. Využívají ji především šoféři nákladních aut a přespolní motoristé.

Místní si cestu krátí vedlejšími ulicemi, především přes Leštinskou a dále ulicemi Na Křtaltě a Třešňovou na Postřelmovskou, jenže i tady se kope. V ulici Na Křtaltě se jezdí jen jedním pruhem, práce zde potrvají až do konce listopadu.

Rozkopaná je i další možná objízdná trasa od nádraží do centra. Ulice 28. října je neprůjezdná od křižovatky s Křížkovského ulicí po odbočku k úřadu práce. V sousední ulici 17. listopadu se proto jezdí obousměrně a platí zde zákaz zastavení. Omezení zde potrvají až do konce roku.

Kope se také na Skaličce, v Ráječku, v Sokolské ulici nebo na Trávníku.

Důvodem je v tomto případě výstavba kanalizace, která je součástí obřího projektu Horní Pomoraví II. Ten přijde více než jednu a půl miliardy a týká se pěti měst okresu. Kromě Zábřehu se staví i v Mohelnici, Lošticích, Hanušovicích a Šumperku. Na Zábřeh ale připadá největší objem prací.

Do podzimu příštího roku musejí dělníci ve všech pěti městech položit šedesát kilometrů nového potrubí a opravit přes dvacet kilometrů stávajícího kanalizačního řadu. Investorem je společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, která sdružuje sedmadvacet měst a obcí z regionu.

„Vodohospodářská zařízení Šumperk děkují občanům za pochopení a trpělivost. Zároveň vyvíjí maximální úsilí, aby práce probíhaly rychle a co nejméně obtěžovaly veřejnost," řekl mluvčí projektu Horní Pomoraví II Pavel Vysloužil.

Další omezení čeká nyní na řidiče i cyklisty v Havlíčkově ulici. Neprojedou od křižovatky u staré pošty ke sladovně. Dělníci tady začali pracovat na výstavbě nového přechodu pro chodce, jenž podstatně zvýší bezpečnost chodců.

Ti totiž přes křižovatku přecházeli i poté, co odsud zmizela zebra. Její odstranění nařídil krajský úřad na podnět dopravní policie, protože nevyhovovala normám. Město se proto rozhodlo, že vybuduje nový přechod se středovým ostrůvkem, který bude v souladu s normami.

Práce v Havlíčkově ulici potrvají do poloviny listopadu.

Úplně uzavřená bude až do konce listopadu také Radniční ulice v centru. Tady budou dělníci pokládat nový povrch.