Kvůli vládním restrikcím není možné už měsíc konat veřejné bohoslužby. Stejně tomu bude i během Velikonoc, které jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem. Duchovně jej musí prožívat ve svých domácnostech.

Nápomocen jim k tomu bude internet, pomocí kterého budou velké farnosti z regionu přenášet důležité bohoslužby a obřady.

Bude tomu tak v Zábřehu, kde zajistí přenos všech obřadů od Zeleného čtvrtku až do Velikonočního pondělí. Bohoslužby na Zelený čtvrtek, Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí přes Youtube kanál zprostředkuje i farnost Šumperk.

Velké změny čekají rovněž lidi, kteří slaví civilní, tradiční podobu Velikonoc. Konat se nemohou například obvyklé obchůzky s hrkáním. V Lesnici se však tradice vzdát nehodlají.

„Nemůžeme hrkat společně, ale každý sám na své zahradě hrkat může. Proto vás vyzývám, připojte se k nám a bude nás slyšet celá vesnice,“ stojí v plakátu uveřejněném na obecním webu.

Hrkání s živou křížovou cestou se v posledních letech konalo v Moravičanech.

„Letos rozhodně nic neplánujeme. Dáváme všem pauzu, myslím, že to i prospěje. Ale rozhodně nezahálíme, protože v zahradách je plno práce,“ poznamenal Tomáš Adamec z Moravičanského okrašlovacího spolku.

Spolek letos vyzývá obyvatele, aby si nazdobili své domácnosti, zahrady a okna.

„O své fotografie se pak s námi můžete podělit, posílat je můžete až do Velikonočního pondělí 13. dubna. Rádi je zveřejníme a uděláme radost i ostatním,“ uvádí spolek.