Absolutní vítězkou je v obou městech Natálie - v Šumperku jich bylo třiatřicet, v Jeseníku třináct. Terezky na druhém a Elišky na třetím místě jsou ale v těsném závěsu. V obou městech se shodně těší velké oblibě také Adéla, v Šumperku pak rovněž Nikola, Veronika nebo Karolína.

U hochů mají oba okresy rozdílný vkus ve jménech. V Šumperku vedl loni s velkým náskokem Jakub - matrika jich zapsala třiatřicet. Se značným odstupem za Jakubem si pak u dětí narozených v Šumperské nemocnici dobře vedl Matěj, Lukáš, Tomáš a Filip. Hodně bylo i Ondřejů, Martinů, Adamů a Davidů.

Na Jesenicku vede jmennou hitparádu chlapců Adam. Maminky rodící v Jesenické nemocnici daly toto jméno třináctkrát. Oblíbený byl také Vojtěch, Matyáš a Martin.

„Současný módní trend ve jménech není už tak jednoznačný jako v 70. letech, kdy s drtivou převahou vedla Petra. Před deseti lety to zase byla Tereza. Těší mě také, že se začínají objevovat i stará česká jména jako Josef nebo František. Františky jsme loni měli tři,“ řekla jesenická matrikářka Marie Nováková. Na obou matrikách zapsali také řadu cizokrajných jmen, jako byl například Thobias, Mateo, Marko, Manuel nebo Nels. Holčičky zase ponesou cize znějící jméno Mia, Maya, Liliana, Aurora, Isabell, Moana nebo Drosula.

Zákon umožňuje dát dětem dvě křestní jména, což pak ale jejich nositelům způsobuje obtíže při vyplňování různých formulářů. „Loni se stalo, že rodiče přišli s patnáctiletým chlapcem, aby mu před vystavením občanského průkazu jedno z jmen zrušili. Stálo je to správní poplatek tisíc korun,“ podotkla Marie Nováková.