Parta dřevorubců v úterý ráno obsadila ulici Bratří Čapků. U jednoho z panelových domů pokácela vzrostlou jedli.

„Jak je stará, to vám nepovím, já tu bydlím jen tři roky. Vím ale, že se ty stromy sázely, když se tu stavěly ty paneláky. Když byly malé, tak to bylo milé, teď nějak přerostly,“ řekla žena z protějšího paneláku, která kácení stromu sledovala a fotila na mobilní telefon.

Dřevorubci na místě kácení zhruba pětadvacetimetrový strom snížili. Z kmene odřezali asi deset metrů. Jeřáb pak jedli naložil na odvozní soupravu, která strom dopravila k radnici. Zde ji usadil do stojanu zapuštěného v zemi.

První vizualizace budoucí čtvrti Šumperské vinohrady.
Šumperk bude mít své Vinohrady, takto má vypadat nová čtvrť

„Jedle vyrůstala v ochranném pásmu inženýrských sítí a z tohoto důvodu by musela být stejně pokácena,“ objasnila výběr stromu mluvčí města Šumperka Soňa Singerová.

Pod stromem bude umístěn betlém vyrobený pedagogy volnočasového centra Doris. Návštěvníci nepřijdou ani o oblíbená andělská křídla před hlavním vchodem do radnice, zvoničku nebo obří baňky. Do slavnostního hávu bude oděná i radnice.

Na konci listopadu má u šumperské radnice na náměstí Míru vyrůst vánoční městečko. Dům kultury coby hlavní pořadatel vánočních trhů připravuje kulturní program rozdělený do několika víkendových bloků.

„Všechny koncerty zatím plánujeme,“ potvrdila Michaela Horáková z Domu kultury Šumperk.