„Kácení jsem pozastavil, znovu o tom budeme jednat s ohledem na nebezpečí pádu stromu. Pokud bude nebezpečí reálné zejména s přihlédnutím ke stále sílícím větrům, nezbude, než smrk skácet,“ řekl Zdeněk Kolář.

Připomněl, že smrk je napaden houbovou chorobou a začíná silně od vrcholku prosychat.

Stav stromu, stejně jako dvou dalších smrků před dolní budovou městského úřadu, posuzovala Agentura ochrany přírody a krajiny. V prosinci doporučila jejich skácení.

„Kořenový systém smrků před úřadem narušila rekonstrukce chodníků, jeden byl už značně proschlý a odborníci zjistili, že obnova jehlic už téměř neprobíhá. Druhý byl v lepším stavu, ale jehlice měl pokryté černou vrstvou usazeného prachu,“ řekla Dana Krňávková z odboru technické správy města.

Oba smrky zmizely před několika dny, na jejich místě budou vysazeny nové, menšího vzrůstu. Smrk před gymnáziem má podle plánu vystřídat listnatý strom, například lípa.

„Zajímalo by mě, kdo ponese odpovědnost, kdyby se smrk zřítil a někomu se něco stalo. Pojišťovna by městu nic nezaplatila, protože povolení ke skácení bylo vydáno. Kácení stromů nikoho netěší, ale bezpečnost by měla mít přednost,“ řekla Dana Krňávková.

Jedním z protestujících občanů byl i Jan Šmíd.

„Teď, když jsem si smrk pořádně zblízka prohlédl, vidím, že opravdu usychá. Asi mu není pomoci. Rozhodně by sem ale neměl přijít listnáč, nýbrž znovu smrk, aby Zábřeh měl stálý vánoční strom a nemusel ho každý rok na náměstí složitě instalovat, jako se to dělalo kdysi,“ řekl Jan Šmíd.

Patří k pamětníkům. Podle jeho informace byl tehdy desetiletý jehličnan přesazen na náměstí od krytého bazénu před třiceti lety. Před gymnáziem vystřídal plastiku srpu a kladiva, ještě dříve tu stála socha Stalina.