Před měsícem byl převezen z Valdic Na Mírov. Teď má pocit, že jeho režim je neúměrně přísný

Kajínek byl na Mírov převezen 21. června z Valdic, kde byl umístěn po svém dopadení po dramatickém útěku z Mírova v říjnu roku 2000. Co Kajínkovi na jeho podmínkách na Mírově vadí? Objasňuje to v dopise, který se objevil na jeho internetových stránkách. Stěžuje si mimo jiné na izolování a na to, žemu důvod převozu na Mírov nikdo nevysvětlil.

„Tady je otřesné ubytování. Dole pode mnou brousí odlitky. Rachot od rána do odpoledne. Nesmím hrát pinec, posilovat, chodit na počítač, vycházka je hodinu místo dvou ve Valdicích, návštěva najednou přes plexisklo. A nikdo mi hlavně neřekne proč a nač. Vypadá to na pomstu, buzeraci a šikanování,“ napsal Kajínek.

Vedení věznice stížnost na izolování vězně odmítá. „Pan Kajínek má stejný režim jako ostatní odsouzení k doživotnímu trestu. Ti se mohou setkávat při aktivitách v rámci programu zacházení a při vycházkách,“ uvedla zástupkyně mluvčí věznice Michaela Tumová.

„Jiří Kajínek si z nabízených aktivit v rámci programu zacházení vybral dvakrát za týden posilovnu a třikrát za týden ping-pong. Bylo mu také povoleno užívat hrací konzolu play station a v případě, že projeví zájem, může navštěvovat kroužek výuky na osobním počítači,“ dodala Tumová. Návštěvy blízkých osob a dalších lidí povolených ředitelem věznice může mít Jiří Kajínek v zákonném rozsahu tří hodin do měsíce, případně dvakrát po půldruhé hodině za měsíc.

Režim návštěv je podle Michaely Tumové v souladu se zákonem o výkonu trestu odnětí svobody, průběh návštěv je pak plně v kompetenci každé věznice.

„Nejprve se Jiří Kajínek opravdu setkával s návštěvami přes plexisklo, teď už jsou to návštěvy přes dělicí přepážku, která umožňuje osobní kontakt s odsouzeným. Ostatní doživotně odsouzení mají buď stejný režim, anebo se s návštěvou setkávají bez dělicí přepážky u stolu. Záleží to na stupni nebezpečnosti toho kterého vězně,“ řekla Tumová.

Důvody pro občasné přemisťování některých vězňů z jednoho zařízení do druhého jsou podle mluvčí Vězeňské služby Lenky Smutné ryze bezpečnostní. „Po několika letech má vězeň prostředí dokonale zmapováno a může připravovat útěk. To se mu přestěhováním znemožní. O přemístění se rozhoduje případ od případu podle nebezpečnosti vězně. Jiří Kajínek je specifická osobnost. Už jednou z přísně střežené věznice utekl, takže u něj je třeba dávat obzvlášť velký pozor,“ řekla Lenka Smutná.

Kajínek byl k doživotnímu trestu odsouzen v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu.