„Na odstranění poruch pracuje řada našich zaměstnanců, povolali jsme také externí firmy. Práce jsou ale vzhledem ke špatnému počasí náročné. Během noci jsme museli pracovníky odvolat, protože je ohrožovaly padající větve a stromy. Nyní se ale na Šumpersku podařilo obnovit dodávky do značné části kalamitou postižených obcí, v tuto chvíli pracujeme na odstranění zbývajících dvou poruch na vysokém napětí,“ sdělila v pátek 16. října odpoledne mluvčí Skupiny ČEZ pro Střední Moravu Alice Lutišanová.

Pro obec Hynčina museli energetici dodat náhradní zdroj, dráty elektrického vedení byly totiž spadlé v úseku několika kilometrů.

V Malé Moravě se žárovky rozsvítily v pátek v pravé poledne, tedy po osmatřiceti hodinách..

„Skoro dva dny jsme byli bez topení, dnes ráno už jsme doma měli patnáct stupňů. Nepomohl ani kotel na tuhá paliva, protože bez elektřiny nefungovalo čerpadlo,“ řekl Petr Pospíchal, který provozuje obchod s potravinami v malomoravské osadě Podlesí. Prodávat nepřestal ani ve čtvrtek, ale zboží, které by mohlo podlehnout zkáze, jako například uzeniny, ukryl do mrazáku.

„Když se mrazák neotevírá, vydrží dva dny. Prodával jsem jen trvanlivé věci a dnes už i pečivo, protože sem konečně projelo pekařské auto. Ve čtvrtek se z Podlesí nikdo nedostal. Děti nejely do školy, dospělí do práce,“ popsal kalamitní den Petr Pospíchal.