Město uvažuje o povolání vojska. Podobná situace je i v dalších částech okresu.

„Situace je hodně vážná. Zatím to zvládáme, ale jestli nepřestane sněžit, povoláme ve čtvrtek záchranný systém a vezmeme si na pomoc armádu,“ prohlásil ve středu odpoledne ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

Pracovníci TS se v práci už několik dní nezastaví. Stejné to bylo i ve středu. „Jezdíme od dvou hodin od rána a sněhu stále přibývá. Některá místa jsme dnes ještě neprojeli. Máme chodníky, kde se lidé musejí brodit sněhem,“ přiblížil situaci ve městě Prejda.

Odhrnování sněhu z ulic a silnic Technické služby zatím zvládají, ale jen s vypětím všech sil. Po několikadenním maratonu totiž začínají stroje vypovídat službu. „Technika se začíná kazit. Hydraulické hadice praskají,“ řekl Prejda.

Jeho podřízení se ale nezastaví ani po dobu, kdy jsou stroje v opravě. Jdou a odhazují sníh ručně. „Sníh zatím zůstává ve městě. Na odvážení není ani technika, ani čas. Teprve až přestane sněžit, mohou nakladače začít sníh odvážet,“ dodal Prejda.

Bez oddychu pracují několik dní i silničáři. „Je to špatné,“ zhodnotil stav šéf jesenických silničářů Dušan Robotka. „Zatím je vše sjízdné, ale silnice na Vidlích je zúžená,“ řekl Robotka.

Problémy jsou i na Červenohorském sedle. I když silničáři permanentně pracují na odklízení sněhu, mají kamiony tradičně problémy několikakilometrové stoupání vyjet. „Nákladní auta mají problém. Stojí pod kopcem, ale pro osobní vozy je sedlo průjezdné,“ dodal ve středu Robotka.

Kamiony jsou každou zimu černou můrou silničářů i policistů. Obtížně zvládají jakýkoli menší kopec. Polský kamion nemohl ve středu vyjet ani mírné stoupání v Supíkovicích.

Sníh je černou můrou i pro starosty ostatních obcí na Jesenicku. „Máme problémy jej odklízet. Řešíme nerudovské téma, kam s ním. Pokud sněžení neustane, budeme muset povolat těžkou techniku,“ sdělil starosta Uhelné Ludvík Juřík (nez.).