Nahoře na Kopřivné dojem přitvrdí; tam vládne prosinec.

Dole v Hanušovicích je listopad, ani stopa po sněhu. Bílá frontová linie je přitom už docela blízko. Cestou do hor začíná v Jindřichově, cestou do Čech někde u odbočky na Vojtíškov. Tam už mají leden. O několik údolí dál začíná lednová scenérie za Sobotínem a v Loučné nad Desnou.

Největší kalamitu na Šumpersku řešili silničáři na trase z Hanušovic směrem na Králíky. Hradby popadaných stromů ji úplně zablokovaly. Při likvidaci polomů pomáhali i těžební dělníci lesů s pilami. Odstranit značku se zákazem vjezdu mohli až v pátek hodinu po poledni.

„Ve čtvrtek jsem svoje lidi ze silnice odvolal, protože to bylo životu nebezpečné. Čekali jsme, až přestane sněžit a spadne všechno, co spadnout má.“

Dvakrát se totiž během čtvrtku stalo, že technika zůstala uvězněná mezi dvěma polomy. Na silnici mezi Brannou a Ostružnou uvízl chemický sypač. Stromy se zřítily před ním i za ním, takže na místě tři čtvrtě hodiny čekal, než ho vyprostí hasiči. Stejně dopadlo auto s inertním posypem na Malé Moravě. Nejvíce polomů, celé desítky, zatarasilo silnici mezi odbočkou na Vojtíškov a železničním přejezdem v Malé Moravě.

Na Jesenicku zůstala od čtvrtku do pátku odříznutá osada Rejvíz. Kvůli popadaným stromům se sem ve čtvrtek nedostaly autobusy ani silničáři. V pátek se cestářům podařilo otevřít přístup ve směru od Zlatých Hor. Přímou cestu do Jeseníku dál blokovala hradba polámaných stromů.

„Poslali jsme tam těžkou techniku a pilaře, ale zůstává riziko pádu dalších stromů. Pod vahou sněhu jsou tady ohnuté i třicetimetrové stromy. Nejdříve je musíme odklidit, abychom mohli vyčistit cestu," řekl šéf jesenických cestářů Dušan Robotka.

Stromy opakovaně padají i na silnici ze Šumperka na Skřítek a na Červenohorské sedlo, takže jízda představuje stále riziko.

Nesjízdná zůstává už od noci na čtvrtek železniční trať z Hanušovic do Starého Města i na Malou Moravu a Dolní Lipku. Stromy spadlé na kolejiště se ještě nepodařilo odstranit. Cestující vozí náhradní autobusy.

„Předpokládáme, že obě trati budou zprovozněny v sobotu 17. října v poledne,“ řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.