Kalkulačku pro výpočet vaší nové mzdy najdete zde

Většina obyvatel Šumperska a Jesenicka je informována, že jejich odměna bude vypočítávána nově ze superhrubé mzdy, ale jak ukázala naše anketa, zatím si svou novou výplatu, kterou dostanou v lednu, nespočítali. Nedovedou tudíž odhadnout, zda si finančně polepší, či pohorší.

Anketa: Víte jak reforma ovlivní váš příjem?

Zdeněk David, 47 let, ředitel Domu kultury, Zábřeh

Vím. Informace jsem získal zejména z tisku. Nově se objevuje pojem superhrubá mzda, která je součtem hrubé mzdy a odvodů za zdravotní a sociální pojištění. Tato superhrubá mzda tvoří základ daně, z níž se pak vypočítává jednotná patnáctiprocentní daň. Nově byly také stanoveny různé odečitatelné položky. Novou daň jsem si zatím nevypočítával. Možná je to chyba, ale stejně by se tím nic nezměnilo.

František John, 28 let, ekolog, Zábřeh

Zaznamenal jsem, že se nějaká změna chystá, ale přiznám se, že vůbec nevím, v čem spočívá. Nemám čas se tím zabývat. Takže ani nemám tušení, jestli najdu na výplatní pásce nějakou jinou částku než obvykle.

Miloslava Hošková, 61 let, ředitelka muzea, Zábřeh

Vím, že pro výpočet daně se nově sečte hrubá mzda s odvody za zdravotní a sociální pojištění, které za zaměstnance odvádí zaměstnavatel státu. Vypočítat si mzdu jsem nezkoušela, ale myslím, že v ní žádná velká změna nebude. Odhaduji řádově desítky korun. Spíš asi zůstane zhruba stejná nebo hodně podobná.

Mária Kudelová, 32 let, etnografka, Šumperk

Z tisku vím, že se daň bude počítat jinak, zaznamenala jsem i pojem superhrubá mzda, ale nevěnovala jsem tomu příliš pozornost, takže bližší podrobnosti zatím nevím. Nic s tím stejně nenadělám, i kdyby byl plat najednou nižší. Člověk musí vyžít s tím, co má. Ale zaregistrovala jsem informaci, že lidé s nízkými příjmy na tom budou ještě o něco hůř, zatímco pro ty s vysokými příjmy bude nový výpočet daně příznivý.

Zdeňka Daňková, 52 let, ředitelka knihovny, Šumperk

Tuším, že je ve výpočtu výplaty nějaká změna, ale zatím jsem se tím vůbec nezabývala. Těch změn, které nás letos čekají, je víc, podle mého názoru hlavně nepříznivých, takže myslím, že ani změna výpočtu daně ze mzdy nebude pro většinu lidí dobrá zpráva.

 

Co přinesla daňová reforma:

Jednotná sazba: Až dosud Češi zdaňovali své příjmy na základě jejich výše a pomocí daňových pásem. Tomu je od letošního roku konec a zavádí se jednotná sazba 15 procent, která platí pro všechny zaměstnance a fyzické osoby. Napřesrok se tato sazba ještě sníží na 12,5 procenta. Právnické osoby budou zdaňovat příjmy sazbou 21 procent, napřesrok se jim sníží o procento.

Superhrubá mzda: Spolu se zavedením jednotné sazby 15 procent je další novinkou, že tato daň se bude počítat z takzvané superhrubé mzdy. To je dosavadní hrubá mzda navýšená o náklady, které za nás na zdravotním a sociálním pojistném platí zaměstnavatel. Touto operací se nám ale zvedne základ daně, takže ve výsledku nezdaníme všechny své příjmy zmiňovanou patnáctiprocentní sazbou, ale reálnou sazbou zhruba 23 procenta.

Slevy na dani: Podstatnou změnou je i zvýšení slev na dani, které uvidíte na výplatních páskách. Dosud si poplatník mohl ročně odečíst 7200 korun, nyní to bude 24 840 korun (měsíční sleva tak bude 2070 korun). Stejnou slevu budete moci uplatnit i na manželku s ročními příjmy do 38 040 korun. Zvyšuje se i sleva na dítě, která ze 6000 korun stoupla na úroveň 10 680 korun.