Dejte vědět o vaší akciPokud chystáte mikulášskou zábavu, vystoupení, setkání či besídku, kam byste rádi pozvali široké okolí, dejte nám prosím vědět na e-mail: ondrej.sulik@denik.cz.
Rádi akci zařadíme do našeho velkého mikulášského přehledu, který najdete na webu Deníku i v tištěném vydání.

Olomoucko

Mikulášská tramvaj

Malé dárečky i jízdu netradiční tramvají nadělí dětem v sobotu 5. prosince Mikuláš a jeho pomocníci anděl a čert. Speciální linka proveze cestující v Olomouci po trase Sokolská, Žižkovo náměstí, Hlavní nádraží, Pavlovičky a zpět přes Tržnici na Náměstí Hrdinů, vyjíždět se bude průběžně od 10.12 až do 17.12 odpoledne. Jízda je zdarma.

Parním vlakem po Olomouci

Zažít mikulášskou nadílku trochu jinak nabízejí i České dráhy. Olomoucí pojede v pátek 4. prosince od rána nostalgický vlak tažený parní lokomotivou Kocúr. Uličkami vagonů bude procházet Mikuláš s družinou a návštěvníci se mohou těšit i na ukázku zbrojení parní lokomotivy.

Kocúr začne svou jízdu na olomouckém hlavním nádraží v 8.40 a projede zastávkami Olomouc-Smetanovy sady, Olomouc-Nová Ulice, Olomouc-město, Olomouc-Hejčín a Olomouc-Řepčín. Jízdné na celou trasu stojí 40 korun, za zlevněnou jízdenku zaplatíte polovinu. Jízdní řád mikulášského vlaku najdete na webu ČD.

Mikulášská sobota na Poděbradech

Výtvarnou dílničku i zdobení perníčků nabízí Mikulášská sobota na olomouckých Poděbradech.

Akce startuje v sobotu 5. prosince od 13 hodin, v 17 hodin pak organizátoři ohlašují mikulášskou návštěvu, chybět prý nebude punč ani jiné zimní dobroty.

Zájemci o mikulášský balíček, který pro ně bude na Poděbradech připravený, by se měli ozvat pořadatelům na adresu aneta.buknova@be-life.cz nebo na telefon 777 107 875. Více in formací zájemci najdou na Facebooku olomoucké Poděbrady. (paš)

Nadílka v Loučanech

Svatý Mikuláš se svými věrnými pomocníky zavítá i do Loučan na Olomoucku. Ve čtvrtek 3. prosince v tamním kulturním domě si od rodičů převezme zástupce mikulášského týmu balíčky se jmenovkami, které později svatá družina předá vašim dětem. Začátek nadílky je naplánovaný na 17 hodin. Vstupné je dobrovolné a na návštěvníky bude čekat i nachystané občerstvení.

Mikuláš v Uničově

Uničovské Masarykovo náměstí bude v sobotu 5. prosince patřit všem dětem – hodným i zlobivým. Od 16 hodin tam totiž přijde Mikuláš se svou družinou a začne ta pravá zábava. Kromě tradičního říkání básniček a řinčení čertova řetězu se návštěvníci můžou těšit na pěvecké vystoupení Martina Šafaříka a na závěr akce pořadatelé slibují malé překvapení.

Nadílka i strom v Drahanovicích

V sobotu 5. prosince se dostane předvánoční veselí i do Drahanovic na Olomoucku. Pořadatelé zvou všechny děti a rodiče od 16.30 do zdejšího areálu u Černé věže na Mikulášskou nadílku s rozsvícením vánočního stromu a jarmarkem.

Malí návštěvníci se kromě dárečku od anděla, čerta a jejich vedoucího mohou těšit na občerstvení včetně slaďoučkého čaje, makrel a grilovaných klobás, pro starší bude nachystán svařák a medovina.

Od 16 do 19 hodin se v přilehlé jídelně zemědělského družstva koná vánoční jarmark, kde návštěvníci seženou dárkové zboží i orientální výrobky pro blízké pod stromeček. Mikulášský den ukončí čertovský ohňostroj.

Prostějovsko

Zpívání pro Mikuláše

Prostějovské nám. TGM bude v pátek 4. prosince hostit Zpívání pro Mikuláše. Čeká vás nejen zpěv, ale i recitování dětí sv. Mikuláši a jeho pekelné družině. Program začíná v 16.15. Od 17.15 se pak návštěvníci mohou těšit na energickou hudbu v podání Pískomil se vrací. Každé dítě, které přijde v kostýmu Mikuláše, čerta či anděla obdrží Odznak prostějovského čerta.

Mikulášský pátek s nadílkou

V Tištíně chystají na pátek 4. prosince mikulášskou nadílku pro děti. Součástí programu bude od 15.00 i vypouštění balonků s přáníčkem Ježíškovi, od 17.00 pak na děti i dospělé čeká Mikulášský podvečer aneb čertoviny torchu jinak.

Přerovsko

Nadílka na náměstí v Přerově

Tradiční mikulášský program v Přerově odstartuje 5. prosince v 16 hodin kreslení s Lubomírem Dostálem v salonku Městského domu. V 17 hodin vystoupí na náměstí T. G. Masaryka taneční skupina Duckbeat a v 18 hodin dorazí Mikuláš se svou družinou. Děti se mohou těšit na čertovskou diskotéku.

Šumpersko

Mikulášování ve Velkých Losinách

Na dětskou diskotéku s Mikulášem, andělem a čertem zve obec Velké Losiny na Šumpersku. V neděli 6. prosince se můžou všechny děti přijít pobavit do Areálu zdraví ve Velkých Losinách. Kromě pohádky a diskotéky nabízí Mikuláš předání vašich vlastních balíčků dětem. Stačí je označit jménem a připsat „hříšky" malého nezbedy. Akce se koná od 15 hodin a vstup je zdarma.

Mikulášský den v šumperském muzeu

Spojit zábavu, tradice a poznání se snaží ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Děti i dospělé tam přivítá v pátek 4. prosince od 9 do 16 hodin vůně speciálních mikulášských perníčků. Nebude chybět Mikuláš, čert a anděl, kteří budou dohlížet na dílničku, kde si děti budou moci vyrobit vánoční dárkové balení, originální ozdobu a spoustu dalšího. Navíc v průběhu akce budou přístupné všechny probíhající krátkodobé výstavy. Vstupné je pro děti 40 korun a pro dospělé 20 korun.

Vselice ve škole ve Vikýřovicích

Vikýřovice na Šumpersku si také nemohou nechat ujít návštěvu Mikuláše s družinou. Proto zdejší základní škola pořádá v pátek 4. prosince od 16 do 18 hodin v tělocvičně pravou mikulášskou veselici. Kromě staré známé trojice vystoupí i šašek Viktor. Vstupenkou na akci je dárek, kterým má být cukrovinka v hodnotě do dvaceti korun. Pořadatelé návštěvníky žádají, aby si s sebou vzali obuv na přezutí.

Nadílka v Hrabišíně s diskotékou

Sbor dobrovolných hasičů v Hrabišíně na Šumpersku pořádá v sobotu 5. prosince pro malé i velké návštěvníky mikulášskou nadílku. Začátek avizují na 16.30. Půl hodiny po odstartování akce se děti mohou těšit na rejdění s čerty a od 18 hodin začne Mikuláš nadělovat balíčky hodným dětem. Pořadatelé prosí, aby rodiče své balíčky přinesli opatřené jménem dětí. Na zlobivce bude nachystaná kniha hříchů. Od 20 hodin začíná diskotéka s bohatým občerstvením. Vstup na nadílku je dobrovolný, od 20 hodin se platí vstupné 50 korun.

Jesenicko

Nadílka a strom s Krejčíkem Honzou 

Hned dvě oblíbené předvánoční kratochvíle si pro návštěvníky připravili pořadatelé v Jeseníku. V sobotu 5. prosince začne Mikulášské dovádění v areálu SVČ Duha Jeseník v průchodní ulici. Od 14 do 16 hodin si zde děti užijí výtvarné dílny s adventní tematikou, malý předvánoční jarmark a den otevřených dveří u zvířátek. Poté se od 16 hodin na jesenickém Masarykové náměstí uskuteční nadílka a rozsvícení vánočního stromu. Děti se mohou těšit i na soutěže a zpívání vánočních koled. Vstup je volný.