Gurmáni mohou o víkendu zamířit do Rekreačního střediska Bozeňov v Dolním Bušínově u Zábřeha. Od pátku 22. do neděle 24. listopadu se zde koná už šestý ročník Bozeňovského pstruhobraní.

Kuchaři z tamní restaurace Koliba, která je držitelem ocenění Jeseníky regionální produkt, pro milovníky dobrého jídla připravili menu z čerstvých pstruhů z místního chovu. Zapít je mohou víny ze sklepů Chateau Valtice a na závěr si dát některý z domácích dezertů.

„Návštěvníci si budou moci pochutnat například na přírodním pstruhovi na másle, na pečeném pstruhovi v alobalu, na pstruhovi ve strouhance z cornflaků nebo na pstruhovi s listovým špenátem přelitým jemnou mandlovou omáčkou," pozval k návštěvě Michal Kubica z Rekreačního střediska Bozeňov.

Restaurace bude v těchto dnech otevřená od desíti dopoledne do jedenáct večer, přesto je dobré si rezervovat místo předem na telefonu 583 411 299.

V sobotu a v neděli se zároveň bude na Bozeňově v seminárním sále konat výtvarná dílna. Příchozí si budou moci vyrobit vlastní adventní věnec pod odborným dohledem Aleny Peškové z Uničova, která bude své výrobky také vystavovat a nabízet k prodeji.

Vyrobit si vlastní vánoční dekorace podle své fantazie mohou v pátek 22. listopadu od šestnácti hodin i návštěvníci Pivovarského muzea v Hanušovicích. Adventní dílna nabídne ukázky ruční výroby dekorací, do níž se bude moci zapojit každý.

Odbornou pomoc poskytnou návštěvníkům zkušené dekoratérky ze sdružení K2 Hynčice, které nejen poradí, ale také názorně předvedou, jak si počínat, aby byla vánoční výzdoba nejen atraktivní, ale také něco vydržela.

„Počítá se nejen s pletením tradičních adventních věnců, ale také s výrobou svícnů a dekorací, ať už na stůl, nebo k zavěšení na okno či stromek. Zájemci si budou moci vytvořit také stále populárnější ozdoby na dům nebo do zahrady," láká k návštěvě mluvčí pivovaru Holba Hana Matulová. Vstupné do adventní dílny je třicet korun, v ceně je už materiál potřebný k výrobě ozdob.

Koho dekorace zrovna nelákají, ten si může prohlédnout výstavu věnovanou tradičním vánočním zvykům dodnes dodržovaným na severu Moravy a ve Slezsku nebo ruční práce dětí ze Základní školy v Hanušovicích. Výstava bude přístupná až do konce prosince, a to v pracovní dny od deseti do šestnácti hodin.

Milovníci dálek a adrenalinu jistě zamíří do H-clubu a Domu kultury v Šumperku, které budou v pátek 22. a v sobotu 23. listopadu hostit tradiční Horování.

Jeho součástí bude i filmový festival. V pátek od osmnácti hodin pořadatelé promítnou v H-clubu sedm filmů, které získaly řadu ocenění na zahraničních festivalech. Vstupné je sto dvacet korun.

V sobotu se Horování přesune do Domu kultury. Program odstartuje v sedmnáct hodin. „Návštěvníci se zde tradičně setkají s horolezci, dobrodruhy, turisty a milovníky extrémních sportů i přírody, kteří se podělí o své zážitky," sdělil dramaturg Domu kultury Ondřej Polák.

Pozvání přijal například horolezec Čestmír Lukeš, který bude vyprávět o Tibetu, extrémní cyklista Jan Kopka seznámí se svou cestou po Aljašce a cestovatelka Kateřina Mandulová popíše svůj výstup na argentinskou horu Aconcagua. Součástí bude i fotografická výstava šumperského cestovatele Romana Kamlera.

Vstupenka na sobotní program přijde na sto dvacet korun v předprodeji, na místě bude o třicet korun dražší.