16.11.

V Duze budou vyrábět mandaly

Jeseník – Pískové mandaly si budou moci vyrobit děti, které zamíří ve středu 16. listopadu do volnočasového střediska Duha v Jeseníku. Magické kruhy se začínají vyrábět v půl třetí odpoledne, nutné jsou přihlášky předem. Příspěvek na materiál činí 30 korun. (zak)

16.11.

Olympionik se podělí o zážitky z Ria

Zlaté Hory – O své zážitky se podělí český reprezentant v cyklistice a člen paralympijské výpravy v brazilském Riu Tomáš Kajnar. Jeho vyprávění i odpovědi na dotazy posluchačů si lidé budou moci poslechnout ve středu 16. listopadu od pěti hodin v podvečer v kině ve Zlatých Horách. (zak)

16.11.

Muzeum představí vánoční tradice v Evropě

Šumperk – Jiný pohled na Vánoce, jejich tradice a zvyky nabídne výstava, kterou otevře Vlastivědné muzeum v Šumperku ve středu 16. listopadu.

„Jak slaví Vánoce v okolních zemích, co mají společného nebo čím se liší od našich Vánoc, jaké je tradiční jídlo, kde vznikla tradice zdobení vánočního stromečku, kdo nosí dětem dárky, kde bydlí Santa Claus nebo jak podle pohanských zvyků vyhnat zlé síly z domu, se dozvíte na naší výstavě," uvedla kurátorka výstavy, historička Pavlína Janíčková.

Zastoupeny jsou severské země, jako jsou Finsko a Švédsko, blízké sousedy reprezentuje Německo, Rakousko a Polsko, z jihu Evropy jsme vybrali Itálii a Španělsko. Pravoslavné Vánoce slaví v Řecku a neopomněli jsme ani na Velkou Británii, Francii a Slovensko.

K výstavě se budou konat komentované prohlídky a pro děti mateřských a základních škol jsou připraveny dílny. Vernisáž se uskuteční ve středu 16. listopadu v 17 hodin v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku. (zak)

17.11.

Festival naservíruje sedm filmů

Zábřeh – Přehlídku špičkových filmů zachycujících překrásné přírodní scenérie, ale i obdivuhodné sportovní výkony nabídne kino Retro v rámci festivalu Snow Film Fest. Ten se v Zábřehu uskuteční o státním svátku, ve čtvrtek 17. listopadu od 16 hodin.

Také letos čekají návštěvníky atraktivní snímky, tentokrát nabízející lyžařské a horolezecké expedice do Ruska, Pákistánu, Maroka či za polární kruh. Exkluzivními hosty festivalu budou bratři Švihálkové, špičkoví skialpinisté a autoři jednoho ze soutěžních snímků Whiskey Berber. „Snow Film Fest nabídne jako vždy diváckou anketu o nejlepší film, originální občerstvení a především tradičně pohodovou festivalovou atmosféru," zve do kina Retro Zdeněk David. (zak)

17.11.

V Katolickém domě zahrají dechovky

Zábřeh – Příznivci dechovky pravděpodobně s netrpělivostí vyhlížejí čtvrtek 17. listopadu. Tento den již bezmála dvě desetiletí patří v Katolickém domě v Zábřehu festivalu dechovek. A nejinak tomu bude i letos. Akci zahájí prvními tóny v 10 hodin Postřelmovská muzika. V programu se dále představí kapela Kdo Má Čas, hanácký region bude na festivalu reprezentovat dechová hudba Nákelanka a jižní Moravu dechová hudba Veselané. Festival vyvrcholí vystoupením dechové hudby Moravští muzikanti. Slosovatelné vstupné činí při koupi na místě 140 korun, při rezervaci na telefonu 731 465 717 pouhých 100 Kč. Tombola a občerstvení zajištěno. (zak)

17.11.

Lázeňský průvodce přiblíží kouzelný kraj

Jeseník – Do údolí Bílé Opavy a do kozelné osady karlova Studánka zavede posluchače ve čtvrtek 17. listopadu lázeňský průvodce Jan Kratěna. Beseda doplněná promítáním diapozitivů začíná v 18.45 hodin v Zrcadlovém sále jesenických lázní. (zak)

17.11.

Retro ovládnou Fantastická zvířata

Zábřeh – Půlnoční premiérou vstoupí také do zábřežského kina Retro 17. listopadu nový film podle předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Snímek odehrávající se sedmdesát let před tím, než se mladý čaroděj Harry Potter ve svých příbězích s knihou Fantastická zvířata setkal.

Autorem fiktivní knihy je Mlok Scamander a podle Rowlingové je jeho knížka tak zásadní, že nechybí v žádné knihovně každé správné kouzelnické rodiny. Postavu Mloka ztvárnil herec Eddie Redmayne. Režie se stejně jako v případě posledních čtyř filmových zpracování Harryho Pottera ujal anglický režisér David Yates.

„Na premiérových představeních Fantastických zvířat na návštěvníky nejen dýchne troška kouzelnického světa, ale zvláště malí diváci jistě ocení obchod se sladkostmi Medový ráj. Ovšem pokud projdou přes Buclatou dámu a namísto do Medového ráje nezabloudí třeba do Komnaty nejvyšší potřeby," upozorňuje s úsměvem vedoucí kina Věra Smrčková. Návštěvníci by tak tentokrát měli dorazit do kina určitě raději trochu dříve, než později. (zak)

18. 11.

Japonský večer na Bozeňově

Bozeňov – Milovníci tradičního japonského sushi by si měli výrazným písmem zaznamenat do kalendáře pátek 18. listopadu. Restaurace Bozeňov v Dolním Bušínově u Zábřehu připravuje výjimečný zážitkový večer v japonském stylu s večeří a ukázkou přípravy sushi. Tento pokrm připraví japonský mistr Yuki Omaki v restauraci, přímo na místě před zraky hostů. Součástí večera je nejen živá výroba sushi, ale i další zážitky. (zak)

19.11.

Myslivci zvou na poslední leč

Lipová-lázně – Tradiční poslední leč pořádá v sobotu 19. listopadu myslivecký spolek Šerák v Národním domě v Lipové-lázních. V sedm hodin večer začíná hrát hudební skupina Formule 3, návštěvníci se mohou těšit na zvěřinovou tombolu i mysliveckou kuchyni. Vstupné je 170 korun. (zak)

19.11.

S varhanním festivalem se rozloučí v sobotu

Jeseník – O poslední vystoupení v rámci varhanního festivalu se v sobotu 19. listopadu postará Petr Čech (varhany) a Alena Čechová (housle). Koncert začíná v jesenické Kapli v pět hodin v podvečer. (zak)

19.11.

Cestovatel se podělí o zážitky z Kanady

Jeseník – Nádherné přírodní scenérie a poutavé vyprávění – to vše slibuje cestovatel Libor Turek, který připravuje na sobotu 19. listopadu v Zrcadlovém sále jesenických lázních přednášku o svém putování po Kanadě. Vstupné je 50 korun. (zak)

19.11.

Magnet láká na podzimní festival

Mohelnice – Podzimní festival plný zábavy, her, tance a vystoupení se koná v sobotu 19. listopadu od 15 do 18 hodin ve velkém sále Domu kultury v Mohelnici. Pořadatel, kterým je místní dům dětí Magnet, také připravuje diskotéku pro nejmenší a tvoření z balónků, Vstup je volný. (zak)

19.11.

Divadlo zve na netradiční prohlídku

Šumperk – Na netradiční prohlídky i setkání se členy hereckého souboru zve Divadlo Šumperk v sobotu 19. listopadu od 19 hodin. Kulturní stánek se zapojil do evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Vstupné je dobrovolné. (zak)

19.11.

Herci zavedou diváky do očistce

Bludov – Sto let v očistci – tak se jmenuje inscenace, kterou budou servírovat v Bludově komorní scéna Divadla Artur v sobotu 19. listopadu od 19 hodin. Jde o kus pro jednoho herce napsaný na míru Jindrovi Kriegelovi. Hlavním a jediným hrdinou této hry je duše, která si uvědomuje, že smrtí nic nekončí, ba naopak začíná. Vstupné je v předprodeji 120, na místě 150 korun. (zak)

19.11.

Vítání jsou všichni superhrdinové

Velké Losiny – Superhrdinové mají sraz v sobotu 19. listopadu od 15 hodin v Areálu zdraví ve Velkých Losinách. Místní radnice pořádá maškarní maxihrátky na téma superhrdinové. Děti v maskách mají vstup zdarma, dospělí zaplatí padesátikorunu­. (zak)

20.11.

Caveman nabídne spršku inteligentního humoru

Zábřeh – Na jeviště zábřežského domu kultury zavítá v neděli 20. listopadu jeskynní muž v podání Jana Holíka, aby divákům nabídl světově proslulou komedii Caveman čili jeskynní muž. Kultovní představení není jen „obhajobou jeskynního muže", jak zní jeho podtitul, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru.

Caveman představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak tyto rozdíly vyvolávají často nedorozumění. Zároveň je i malou sondou do života každého z nás. Poodkrývá totiž notoricky známé situace.

„Obhajoba jeskynního muže se dočkala zápisu do divadelních kronik jako nejdéle hrané představení jednoho herce v historii Broadwaye a sklízí úspěchy doslova po celém světě. Za zmínku stojí určitě i to, že Honza Holik odehrál doslova před pár dny tisící reprízu představení Caveman," sdělil horkou novinku produkční Vratislav Jarmar.

Také prodejní místa Zábřežské kulturní nabízejí poslední volné vstupenky. Pořadatelé upozorňují, že představení není součástí divadelního předplatného. (zak)

20.11.

Publikum v Postřelmově rozesměje Zmrazovač

Postřelmov – Komediální operní drama Zmrazovač v podání vítěze přehlídky Jiráskův Hronov, Kočovného divadla Ad Hoc, je na programu postřelmovského kulturního domu v neděli 20. listopadu. Opona se zvedne v pět hodin v podvečer, vstupné je 100 korun. Kočovné divadlo míří se stejnou hrou, která sklidila v Postřelmově obrovský úspěch, již podruhé. (zak)

21.11.

Klasika Viva zve na Kubelíkovo trio

Šumperk – Klasika Viva bude v pondělí 21. listopadu servírovat od 19 hodin v klášterním kostele v Šumpersku špičkové hudební těleso známé po celém světě – Kubelíkovo trio. V programu zazní skladby L. van Beethovena, G. Donizettiho a J. Brahmse.

Kubelíkovo klavírní trio bylo založeno v roce 1992 na počest slavného českého houslisty Jana Kubelíka a jeho syna Rafaela Kubelíka – světoznámého dirigenta. Přímým podnětem pro vznik souboru byl návrat Rafaela Kubelíka do Čech po více jak čtyřicetileté emigraci. Trio hraje ve složení Shizuka Ishikawa – housle, Karel Fiala – violoncello a Kvita Bilynská – klavír. Programově soubor od založení klade důraz na interpretaci české hudby. K důležitým aktivitám patří též humanitární a charitativní koncerty. Vstupné na šumperský koncert je 120 korun. (zak)

22.11.

Ve Vodní tvrzi se otevře Vánoční výstava

Jeseník – Vlastivědné muzeum Jesenicka pozve návštěvníky na novou výstavu nazvanou Vánoce ve Vodní tvrzi. Výstava, zapůjčená z Muzea Vysočiny Třebíč a doplněná o ukázky lidových prací s vánoční tématikou ze sbírek jesenického muzea, představí dílo třebíčských betlémářů. Výstava bude otevřena vernisáží v úterý 22. listopadu v šest hodin večer. V průběhu večera vystoupí skupina Innamorata, která zahraje na dobové nástroje. V případě příznivého počasí bude na závěr vernisáže připraveno v nádvoří Vodní tvrze teplé svařené víno

V jehličím provoněném výstavním sále Vodní tvrze budou moci návštěvníci obdivovat malé i velké betlémy s množstvím figurek a staveb. „Třebíčští betlémáři malovali své figurky na lepenku a poté je usazovali do různě utvářených krajinek. V nich nesměla chybět jeskyně se Svatou rodinou, ale byly zde i výstavné paláce, hrady, zámky nebo prosté lidové chaloupky. Občas se betlémáři nechali při své tvorbě inspirovat i skutečně stojícími stavbami nebo dali svým figurkám tvář významné osobnosti českých dějin," řekla k výstavě jedna z jeho autorů Michaela Kollerová.

Muzeum pro děti připravilo také výtvarnou dílna, na které si budou moci pod vedením muzejní výtvarnice Mgr. Heleny Šikové vyrobit originální vánoční ozdoby. Workshop se bude konat o sobotách 10. a 17. prosince vždy od 9.30 do 11 hodin.

Výstava potrvá až do 8. ledna příštího roku. (zak)

22.11.

Na besedě zavoní bylinky

Rapotín – Milovníci bylinek i ti, kteří teprve poznávají jejich čarovnou moc, by neměli chybět v úterý 22. listopadu v kulturním centru v Rapotíně. Přednáška s Janou Burdovou o bylinkách a koření v kuchyni začíná v půl šesté večer. (zak)