1.11.

Dvojice autorů pozve na výstavu

Jeseník – Dvojce autorů – Josef Macek a Rostislav Knápek – otevře svou společnou výstavu, která bude k vidění v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Vernisáž výstavy Dva světy, malování v čase se koná v úterý 1. listopadu v 17 hodin. Vstup je volný. 


2.11.

Do galerie míří černobílé snímky ostravského fotografa

Šumperk – Od středy 2. listopadu zaplní Galerii Jiřího Jílka v Sadech 1. máje v Šumperku snímky ostravského fotografa Dalibora Bednáře. Vernisáž expozice, která se jmenuje Se Sudkem za zády, začíná v šest hodin večer.

Dalibor Bednář se narodil v roce 1960 v Opavě, žije a pracuje v Ostravě. Živí se jako technik, fotografie je jeho velkým koníčkem. Poprvé vzal fotoaparát do ruky v osmnácti letech.

Obdivuje klasický přístup k fotografii s důrazem na černobílý proces. Zajímá se o městskou architekturu a vztahy lidí, kteří v ní žijí, věnuje se také portrétu a aktu. Pracuje s manuálními kinofilmovými fotoaparáty.

Snímky Dalibora Bednáře si mohou zájemci prohlédnout do konce listopadu. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. 


2.11.

Zájemci se mohou utkat o v soutěži o nejchutnější dýňový pokrm

Jeseník – Výstavu dýní a podzimních dekorací i soutěž o nejchutnější dýňový pokrm bude hostit ve středu 2. listopadu volnočasové centrum Duha v Jeseníku. Exponáty na výstavu i vzorek dýňových dobrot i s receptem mohou lidé přinést na místo nejpozději v 15 hodin. Výstava se otevře v 16.30 hodin­. 


3.11.

Doris pozvala na besedu vyhlášeného psychiatra

Šumperk – Věhlasný lékař Radkin Honzák, který působí jako ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS a spolupracuje s Psychiatrickou léčebnou v Bohnicích a dalšími institucemi, bude tento týden hostem cyklu setkávání v centru Doris v Šumperku.

S touto kapacitou evropského formátu se mohou zájemci setkat ve čtvrtek 3. listopadu v šest hodin večer. Beseda se kvůli velkému zájmu stěhuje z vily Doris do G-klubu. Vstupné je 50 korun, lístky si lze zarezervovat u Petra Konupčíka, e-mail: konupcik@doris.cz, tel.: 731 610 037. 


3.11.

V Duze budou uspávat broučky

Jeseník – Lampiónový průvod městem, soutěž o nejhezčí malovaný lampion a uspávání broučků – to vše čeká na ty, kteří dorazí ve čtvrtek 3. listopadu v půl páté odpoledne do volnočasového centra Duha v Jeseníku.

Akce je určena především dětem a jejich rodičům a prarodičům, vhodná je i pro celé rodiny, které mají s sebou kočárek.


3.11.

Fotograf dokumentuje židovskou komunity

Jeseník – Výstava, která dokumentuje život Židů v Londýně, se ve čtvrtek 3. listopadu otevře v jesenické Katovně. Slavnostní vernisáž začíná v 17 hodin.

Autorem černobílých snímků je fotograf Jindřich Buxbaum. Rodák ze Šternberku fotografuje od 14 let. Jeho hlavním tématem je dokumentování života židovské komunity. Vstup na výstavu volný. 


3.11.

Alena Crhonková nabídne Setkávání s krajinou

Šumperk – Výstavu šumperské výtvarnice Aleny Crhonkové připravuje Městská knihovna v Šumperku. Vernisáž expozice s názvem Setkávání s krajinou se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu v pět hodin v podvečer.

Alena Crhonková vystudovala pedagogickou fakultu UP v Olomouci, obor čeština – výtvarná výchova. Téměř dvacet let působila jako vedoucí výtvarného oboru Základní umělecké školy v Šumperku. V roce 1990 začala učit na Gymnáziu v Zábřehu estetickou výchovu, kde působila až do odchodu do důchodu.

„Většinu života se vracela, později téměř trvale žila v údolí řeky Březné na pomezí Čech a Moravy, v osadě Drozdovská Pila. Odtud pochází většina motivů jejích prací.

Viděné transformuje do grafických motivů prováděných buď technikou suché jehly, nebo kreseb, které vytváří černou propisovací tužkou, pastelem nebo kombinovaným akvarelem," řekla o autorce ředitelka Městské knihovny v Šumperku Kamila Šeligová.


4.11.

Na jednom pódiu se setkají dvě punkové legendy

Šumperk – V pátek 4. listopadu čeká velký zážitek hlavně na milovníky hudebního stylu punk ze Šumperku a okolí. Na pódiu místního domu kultury zahrají společně dvě legendární kapely tohoto stylu – Visací zámek a Vypsaná fixa. Koncert začíná úderem sedmé hodiny večer.

Kapely zavítají do Šumperku v rámci svého posledního turné Kulturtour 2. „Netradiční spojení přinese skvělý koncertní zážitek pro všechny příznivce. Kapely zahrají průřez svým repertoárem a možná dojde i na společnou píseň nebo jiné překvapení," zve na koncert produkční domu kultury Michaela Horáková.

Vstupné v předprodeji přijde na 260, v den akce 290 korun. 


4.11.

Výstava představí Děti dneška

Javorník – Výstava s názvem Děti dneška, jejíž autorkou je Michaela Sloupová, se otevře v pátek 4. listopadu v Městská knihovně Rudolfa Zubera v Javorníku. Vernisáž začíná v šest hodin večer, expozici si zájemci budou moci prohlédnout do 6. ledna 2017. 


5.11.

V lázních zazní gospely i perly pop music

Jeseník – Gospely i perly světové i domácí pop music rozezní v sobotu 5. listopadu od pěti hodin v podvečer Kongresový sál jesenických lázní. Na pódiu vystoupí čtveřice mužů, kteří tvoří vokální seskupení Q VOX.

Kvarteto koncertuje ve složení: Petr Julíček (tenor), Tomáš Badura (tenor a baryton), Aleš Procházka (bas) a Tomáš Krejčí (baryton, umělecký vedoucí). V programu zazní spirituály, gospely a perly světové i české pop music. Vstupné je 100 korun. 


5.11.

Růžové děti budou mít první koncert

Šumperk – Bude to velká událost nejen pro malé zpěváčky, ale i jejich rodiče. V sobotu 5. listopadu vystoupí poprvé před publikum nejmladší oddělení Šumperského dětského sboru – Růžové děti.

Podpořit je přijdou jejich starší kolegové – Plameňáci, Motýli i Sušický dětský sbor. Koncert začíná ve čtyři hodiny odpoledne, vstupné je 50 korun. 


5.11.

Václav Hudeček pomůže zachránit kostel v Jedlí

Jedlí – Světoznámý houslový virtuos Václav Hudeček a uznávaný cembalista Martin Hroch vystoupí v sobotu 5. listopadu v 15 hodin na benefičním koncertě v kostele sv. Jana Křtitele v Jedlí. Výtěžek z akce bude věnován na opravu jedelského kostela.

„Sólista prestižních světových orchestrů, držitel řady významných ocenění Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Legenda českého houslového umění rozezní prostor kostela společně s členem Britské cembalové společnosti v Londýně a zároveň pedagogem JAMU a ředitele hudebního gymnázia v Brně, Martinem Hrochem," řekli k interpretům pořadatelé koncertu.

„Je mi velkou ctí podpořit tento bohulibý projekt a vrátit se na místo, které je srdečně spjato s mým dětstvím," uvedl rodák z Jedlí Martin Hroch. Oba interpreti jsou ze společných vystoupení českému publiku již dobře známí.

„Máme před sebou spousty koncertů a nedávno jsme začali vážně uvažovat o společné nahrávce. Martin je vynikající muzikant a skvělý člověk. Považuji za svou povinnost alespoň touto cestou přispět na záchranu kulturního dědictví," dodal Václav Hudeček.

5.11.

Archeolog zavede zájemce na javornické hřbitovy

Jeseník – Exkurzi, která zavede zájemce na javornické hřbitovy, pořádá v sobotu 5. listopadu Vlastivědné muzeum Jesenicka. Výprava odjíždí v 7.30 z jese­nického autobusového nádraží, stanoviště číslo 6. Návrat je plánován v odpoledních hodinách. Exkurzi povede archeolog Milan Rychlý. Účastnický poplatek je 30 korun. 


5.11.

Šumperským posluchačům zahraje koncertní mistr z Norimberku

Šumperk – Chrám sv. Jana Křtitele v Šumperku rozezní v sobotu 5. listopadu tóny varhan Za nástroj usedne místní rodák, koncertní mistr Radim Diviš, který působí jako varhaník v Norimberku.

„Pro šumperské posluchače jsem si připravil program sestavený ze samých toccat. Vedle asi nejznámější varhanní skladby vůbec, Bachovy Toccaty v d-moll, zazní několik méně známých, za to ale naprosto originálních a úžasných skladeb," prozradil k programu Radim Diviš.

Nevšední program, krásný farní chrám a více než sto let staré varhany se rozezní pod prsty Radima Diviše, který již dvacet let působí jako varhaník na Starém městě v Norimberku v 18 hodin.


6.11.

Martin Trnavský rozesměje publikum v Jeseníku

Jeseník – Divadelní spolek Frída v čele s populárním hercem Martinem Trnavským přiveze v neděle 6. listopadu do Jeseníku inscenaci Rapper.

Příběh učitele, který miloval hudbu a po náročné operaci srdce se pustil do rappování, se začne odvíjet v Divadle Petra Bezruče v pět hodin v podvečer. Vedle Martina Trnavského se představí Anet Antošová, Dominika Červinková a Julie Šurková.

Hra je součástí divadelního předplatného, volná místa si lze dokoupit za 270 korun.


6.11.

Kostel rozezní renesanční hudba

Bílá Voda – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bílé Vodě rozezní v neděli 6. listopadu renesanční hudba. Koncertovat zde bude od 17 hodin vokálně-hudební seskupení Capella Rudolphina pod vedením dirigenta Petra Daňka.

Těleso provede skladbu Missa super Sancta Maria od Jacoba Handla GalluseJde. Jde o poslední díl mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu, který do Javorníku a okolí zval od poloviny září přední interprety klasické hudby. Vstupné je 100 korun. 


6.11.

V Bludově se utkají zvířátka s loupežníky

Bludov – Pohádkoví příběh o tom, jak se zvířátka popasovala s nebezpečnými loupežníky, rozehraje v neděli 6. listopadu v kulturním domě v Bludově divadlo Kapsa z Andělské Hory Jedna z nejznámějších pohádek bratří Grimmů, Zvířátka a loupežníci, začíná od tří hodin odpoledne. Vstupné je 20 korun. 


6.11.

Nedělní pohádka bude o Budulínkovi

Šumperk – Klasickou pohádku O Budulínkovi přivezou nejmenším dětem do Šumperku herci z divadla Kapsa z Andělské Hory. Do velké šlamastiky se budulínek dostane v neděli 6. listopadu ve velkém sále Domu kultury v Šumperku od 10 hodin. Vstupné je 70 korun. 


7.11.

Beseda s Czendlikem se stěhuje do kulturáku

Zábřeh – Není kněz jako kněz a lanškrounský farář Zbigniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Je totiž známý svým osobitým přístupem k víře, náboženství i křesťanským hodnotám.

Talk show s příznačným názvem Postel, hospoda, kostel nabídne příchozím pohled do soukromí tohoto charismatického muže a zjištění, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha.

Chybět nebudou ani názory na problematiku současného světa či vyprávění příběhů ze života osobního, kněžského i jiného podané s humorem jemu vlastním.

Setkání s jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších tváří katolické církve, spojené s možností nákupu a autogramiádou právě vydané Czendlikovy knihy, připravila Zábřežská kulturní na pondělí 7. listopadu od 18 hodin.

Pořadatelé upozorňují, že došlo ke změně místa konání besedy. Ta byla pro mimořádný zájem přesunuta z kina do sálu kulturního domu.

1. 11.

Hvězdná slovenská kapela míří do Zábřehu

Zábřeh – Hvězdná slovenské skupina Fragile, v jejímž středu nebude chybět oblíbená herečka Soňa Norisová, přijede 9. listopadu za svými fanoušky do Zábřehu.

Koncert začíná v kulturním domě v sedm hodin večer. Dvojnásobní držitelé slovenské divácké ceny OTO v kategorii Hudební skupina, čtyřnásobní majitelé platiny za album Hlasy a Hlasy 2 a více jak stovka společných koncertů s Richardem Müllerem – to jsou Fragile.

„Jednou z mnoha známých osobností v kapele je i zpěvačka a herečka Soňa Norisová. Skupina se věnuje interpretaci známých hitů bez hudebního doprovodu," představil svého hosta ředitel Zábřežské kulturní Zdeněk David.

Repertoár kapely tvoří písně světových i domácích hvězd, jakými jsou Sting, Queen, Richard Müller nebo Karel Gott. Vstupné je 240 nebo 280 korun. 


17.11.

Retro ovládne Harry Potter a po něm i Fantastická zvířata

Půlnoční premiérou vstoupí také do zábřežského kina Retro 17. listopadu nový film podle předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Snímek odehrávající se sedmdesát let před tím, než se mladý čaroděj Harry Potter ve svých příbězích s knihou Fantastická zvířata setkal.

Autorem fiktivní knihy je Mlok Scamander a podle Rowlingové je jeho knížka tak zásadní, že nechybí v žádné knihovně každé správné kouzelnické rodiny. Postavu Mloka ztvárnil herec Eddie Redmayne. Režie se stejně jako v případě posledních čtyř filmových zpracování Harryho Pottera ujal anglický režisér David Yates.

Fanouškům Harryho Pottera, kteří se už nemohou dočkat nových příběhů z kouzelnického světa, čekání na premiéru zpříjemní uvedení všech předcházejících dílů této série, kterou bude zábřežský biograf postupně promítat už od 4. listopadu.

„Kouzelnická atmosféra, kvízy a zajímavosti k jednotlivým dílům a také zvýhodněné vstupné, tedy padesátikoruna za představení, budou jistě velkým lákadlem. Věříme, že řada fanoušků ocení možnost vidět tuto ságu opět na velkém plátně a plně si filmy vychutnat v prostředí kina, kde filmový zážitek neruší žádné reklamy," zve do Retra jeho vedoucí Věra Smrčková.

„Na premiérových představeních Fantastických zvířat pak na návštěvníky nejen dýchne troška kouzelnického světa, ale zvláště malí diváci jistě ocení obchod se sladkostmi Medový ráj. Ovšem pokud projdou přes Buclatou dámu a namísto do Medového ráje nezabloudí třeba do Komnaty nejvyšší potřeby," upozorňuje s úsměvem Smrčková.

Návštěvníci by tak tentokrát měli dorazit do kina určitě raději trochu dříve, než později.