Původní odhad přitom počítal „jen“ s šesti miliony korun.

„Částka se během vyšetřování podstatně zvedla, věc zatím uzavřena není,“ uvedla mluvčí policie Ivana Paroulková.

Nehoda kamionu, kterému vytekla nafta z proražené nádrže na nově položený asfalt na Červenohorském sedle, zkomplikovala finišující rekonstrukci.

Znečištěný úsek vozovky totiž nyní musejí dělníci vyfrézovat a znovu položit.

Termín otevření opravené silnice je přitom už 10. června.

Riziko pokut za nedodržení termínu

„Investor Ředitelství silnic a dálnic, stejně jako zhotovitel, firma Metrostav, vyčíslují zejména potenciální škody. Existuje totiž riziko nesplnění termínu předání hotové stavby, z čehož mohou plynout smluvní pokuty," uvedl Vojtěch Kostiha, mluvčí společnosti Metrostav, která je zhotovitelem stavby.

Dodal, že mezi investorem a dodavatelskou firmou nyní probíhají intenzivní jednání, ale dělá se hlavně vše proto, aby stavbaři předali dílo včas.

„K dnešnímu dni nemáme informaci o tom, že by se mělo odložit uvedení stavby do provozu od 10. června," sdělil v úterý šéf olomouckého Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka.

Nerespektoval zákaz

Řidič kamionu s polskou poznávací značkou vjel do uzavřeného úseku silnice první třídy ve směru od Jeseníku středu 24. května, přičemž nerespektoval zákazové značky.

Když šofér dojel k místu, kde se zrovna pracovalo na pokládce povrchu, začal se otáčet.

Manévr se mu ale nepovedl. Při střetu s válcem se u nákladního auta prorazila palivová nádrž a poškodil se i pracovní stroj.

Kamion pak zamířil zpátky směrem na Jeseník, jenže z děravé nádrže crčela nafta na čerstvě položený asfalt.

Policisté vůz zastavili až v Bělé pod Pradědem. Na místě zasahovali také hasiči, kteří jímali vytékající palivo, museli také ucpat kanalizaci a znečištěné úseky silnice zasypat sorbentem.

Bloková pokuta

Řidič kamionu prozatím zaplatil blokovou pokutu za porušení vjezdu do zákazu.

Další jeho jednání policisté prozatím řeší jako takzvanou škodní událost. Podklady pak dostanou pojišťovny, které budou rozhodovat o náhradě škody.

Rekonstrukce zhruba osmikilometrového úseku silnice první třídy z Koutů nad Desnou na sedlo pokračuje po etapách třetím rokem. Přijde na čtvrt miliardy korun.