Vztah mezi oběma zájmovými sdruženími je na bodu mrazu, navzájem se obviňují z neznalosti zákonů.

„Pokud by vznikl Národní park Jeseníky, kamzík horský by z Jeseníků musel zmizet jako nepůvodní druh. Pokud stoupenci národního parku tvrdí něco jiného, neznají platné zákony, které se budeme naší iniciativou snažit změnit. Naše občanské sdružení Jesenický kamzík, který iniciovalo petici, bude mít veřejné slyšení v senátu, zákonodárce seznámíme s celou problematikou a přizveme i odborníky,“ sdělil předseda občanského sdružení Jesenický kamzík Zdeněk Pavlíček.

Kamzík horský byl do Jeseníků vysazen v roce 1913, aby se zvýšil počet druhů lovné zvěře. První dvě desítky zvířat pocházely z Alp. Kamzičí populace byla nejpočetnější v 80. a 90. letech minulého století, kdy v Jeseníkách žilo kolem tisícovky kusů. A to už byl podle ekologů pořádný problém. Ochránci přírody především poukazovali na to, že horské kozy spásají vzácné druhy rostlin a kopýtky způsobují erozi půdy.

Populaci jesenických kamzíků pak začali myslivci snižovat, až se ustálila zhruba na 200 kusech. Podle autorů petice to ale představuje ohrožení genofondu těchto zvířat.

Petici „kamzíkářů“ podepsalo přes 25 tisíc lidí, 15 tisíc podpisů figuruje zase pod peticí, která požaduje vyhlášení Národního parku Jeseníky. Řada lidí podepsala petice obě.

„Jedná se o nedorozumění, národní park by neznamenal likvidaci kamzíků, jak se tvrdí, my legislativu známe. Zákon v těchto přísně chráněných oblastech pouze neumožňuje záměrné rozšiřování nepůvodních druhů. Počet kamzíků je nyní v Jeseníkách přijatelný, to vyplývá i z posledního stanoviska Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Takže to není tak, že by petice šly proti sobě,“ uvedl Ondřej Bačík z petičního výboru, který usiluje o vyhlášení Národního parku Jeseníky.

Ministerstvo životního prostředí již vytvořilo pracovní skupinu, která se problematikou Jeseníků bude zabývat. Zastoupeni v ní budou příznivci i oponenti vzniku Národního parku Jeseníky.

„Pracovní skupina se bude zabývat ekonomickými a ekologickými aspekty národního parku, jedním z témat bude určitě i výskyt kamzíků,“ dodal Bačík.

Kamzík horský

Původním domovem kamzíka horského jsou především oblasti Alp a Karpat, vyskytuje se i na Balkáně a v Turecku.. V Česku byl uměle vysazen kromě Jeseníků také v Lužických horách. Kamzík horský dorůstá v kohoutku výšky až 85 centimetrů a dospělý jedinec váží od 11 do 36 kilogramů. Typickými znaky je hrdý postoj a hákovité růžky, které na rozdíl od jelenovité zvěře kamzíci nemění.