Katastrofický scénář projektu naznačil jeho bývalý manažer Aleš Miketa. Podle něj má největší problémy město Zábřeh a nevylučuje, že pokud se práce nestihnou v termínu, hrozí vracení dotace z evropských peněz 1,2 miliardy korun. To by region znamenalo ekonomickou pohromu na řadu let a výpadek financování akce by pocítili občané. VHZ, která určuje ceny vodného a stočného, by zřejmě musela razantně zdražit.
Vodohospodářská zařízení Šumperkje akciová společnost, do které po rozpadu státního podniku vložila většina obcí z regionu své kanalizace a čističky. Podle toho, jak velký majetek jednotlivé obce vložily, získaly příslušné množství akcií, tedy obchodní podíl. Největší majetek vložil Šumperk a drží tak nadpoloviční většinu. Představenstvo VHZ určuje ceny vodného a stočného. Platby ale domácnostem a firmám účtuje společnost Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS), která sítě VHZ využívá a platí za ně nájemné. ŠPVS patří francouzskému konglomerátu Suez.
„Skluz prací v Zábřehu má několik příčin. Kromě pozdního zahájení stavby, práce také načas pozastavily dodávky nekvalitního materiálu. Na mnoha místech se také objevily nepředvídatelné technické potíže, které se musely operativně řešit," vyjmenoval Aleš Miketa, který byl až do začátku března členem představenstva VHZ a projekt koordinoval. Po výměně představenstva na vedoucím postu skončil.
Předsedou statutárního orgánu VHZ je od začátku března bývalý šumperský místostarosta Petr Suchomel, který nyní projekt řídí místo Aleše Mikety. Ten ale situaci v celém okrese vidí pozitivně. „V Šumperku, Hanušovicích, Lošticích i Mohelnici práce pokračují podle plánu, někde dokonce s mírným předstihem. V Zábřehu jsme stanovili další kontrolní milníky a děláme vše proto, aby se vše stihlo," konstatoval předseda představenstva VHZ Petr Suchomel.
Podle zábřežského starosty Františka Johna, který rovněž členem představenstva VHZ, právě ve městě intenzivněji pokračovat nemohou. „Do února nebylo proinvestováno čtyřicet milionů korun z plánované částky. V Zábřehu se ale kope na patnácti místech, pokud by přibyla další, nastal by ve městě dopravní kolaps," konstatoval František John.
Klíčovým datem je 23. listopad, což je termín dokončení závazný pro uvolnění miliardové dotace.
Rekonstrukce kanalizační sítě je největší investiční akcí v šumperském okrese a zahrnuje opravy kilometrů kanalizačních sítí i vybudování nové kanalizace i čističek. Hlavní objem prací připadá na Zábřeh a Mohelnici, ale potrubí se vyměňuje také v Šumperku, Hanušovicích a Lošticích. Šumperk první etapu obnovy kanalizačních řadů provedl už před několika lety, takže projekt se ho dotýká méně.