Bývalá starostka Libiny Jana Němečková se bude na podzim ucházet o křeslo senátora za obvod číslo 65, který zahrnuje Jesenicko a severní část Šumperska.

Nominuje ji TOP 09 v koalici se Starosty a nezávislými. Tato koalice je tak poslední z parlamentních stran v našem regionu, které svého kandidáta vybraly.

Padesátiletá Jana Němečková dnes působí v neuvolněné funkci místostarostky Libiny a zároveň pracuje jako krajská manažerka hnutí Starostové a nezávislí.

„Tématem mé volební kampaně bude sociální problematika a nezaměstnanost, což je v tomto obvodu, především na Jesenicku, klíčový problém. Zaměřím se zejména na mladé lidi bez práce," sdělila Šumperskému a jesenickému deníku Jana Němečková.

Ve své kampani chce vysvětlovat také potřebnost církevních restitucí, které mají odblokovat využití řady pozemků a tím i rozvoj v obcích.

Jaké si dává Jana Němečková šance na zvolení?

„Máme sice levicově zaměřený kraj, ale já jdu do boje proto, abych vyhrála," říká.

Jana Němečková  Petr Procházka

Jana Něměčková - kandidátka TO09   Petr Procházka - kandidát ODS

Soupeři: Vlček, Procházka, Mencner

Ze strany levice bude jejím velkým soupeřem bývalý předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který kandiduje za sociální demokracii.

ODS vysílá do boje o Senát bývalého místostarostu Jeseníku, dnes ředitele hotelové školy Petra Procházku.

O hlasy voličů se bude ucházet i šumperský starosta Zdeněk Brož. Nominuje ho Nezávislá volba, s níž s převahou vyhrál komunální volby v Šumperku, a podporu má také od KDU-ČSL.

Kandidáta komunistů tentokrát nominovala jesenická organizace strany. Vybrala pracovníka Centra zdravotně postižených v Jeseníku Františka Mencnera.

Zdeněk Brož  Miloslav Vlček

Zdeněk Brož - kandidát Nezávislé volby   Miloslav Vlček - kandidát ČSSD

František Mencner

František Mencner - kandidát KSČM

Věci veřejné do boje o Senát nezasáhnou.

„Strana prošla v poslední době velkým otřesem a na pořadu dne má řešení jiných problému, než jsou senátní volby," uvedl člen krajské rady „véčkařů" Martin Vaňourek.

Senátní volby se budou konat zároveň s volbami krajskými o víkendu 12. a 13. října. Senátor je volen na šest let.

Náš volební obvod číslo 65 zastupuje už dvanáctý rok Adolf Jílek dříve zástupce KDU-ČSL, teď TOP 09.

Před šesti lety vyhrál volby mezi pěti kandidáty ve druhém kole porazil Zdeňka Zerzáně z ODS. Dělilo je jen tři čtvrtě procenta hlasu.