Ambiciózní projekt, který počítal s přestavbou budov na byty, dům s pečovatelskou službou a léčebnu dlouhodobě nemocných, ovšem ztroskotal. Město nezískalo dotaci a ze svých prostředků projekt za 230 milionů korun nezaplatí.

„Ideální by bylo, kdyby někdo odkoupil celý areál. Zvažovali jsme různé alternativy využití. Například by v něm mohla být i věznice mírnějšího typu nebo zařízení pro uprchlíky. Tyto úvahy ale narazily na velký nesouhlas našich občanů, takže jsme od nich museli upustit,“ vysvětlil starosta Starého Města Vladimír Černín (KSČM). Pracovních příležitostí je přitom na Staroměstsku poskrovnu a zmíněné využití vojenského areálu by přineslo šanci na práci řadě místních. V bývalých kasárnách zatím sídlí cizinecká a pohraniční policie, ale v novém roce, kdy se naše republika stane součástí. Schenghenského prostoru, zde už celníci fungovat nebudou. Podle starosty Černína pak není vyloučeno, že se v opuštěném areálu začne rabovat ve velkém. Ani nyní totiž nejsou krádeže kovových prvků z budov ničím výjimečným.

„Zatím jsme pronajali alespoň část prostorů soukromým firmám. O jednu budovu pak požádalo občanské sdružení Beton bunkr klub, které by v ní chtělo otevřít muzeum. Ta myšlenka je velmi zajímavá,“ dodal Černín. Sdružení zájemců o historii vojenství se již nyní stará o historické bunkry v okolí Starého Města. Ty jsou vyhledávanou atrakcí pro turisty. „Máme spoustu zajímavých exponátů, jako jsou dokumenty, uniformy i dobové peníze, takže expozice by byla určitě zajímavá. Navíc jsme městu nabídli, že budovu opravíme svépomocí a vybudujeme v ní byt pro správce. Věci totiž mají velkou hodnotu, takže je potřeba, aby byly pod dozorem,“ řekl František Miko ze sdružení Beton bunkr klub.

Vojáci staroměstská kasárna vyklidili na sklonku roku 2001. Radnice okamžitě zažádala o jejich převod na obec. Městu se objekt podařilo získat teprve loni. Areál kasáren zahrnuje kromě tří velkých budov také halu a garáže.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika