Vedení města chce využít nápad Centra pro komunitní plánování a s pomocí evropských peněz vrátit bývalému kulturnímu stánku důstojnost starých časů. Měla by zde vzniknout interaktivní expozice zaměřená na hrdelní právo.

„Záměr Centra pro komunitní plánování odpovídá tomu, o čem tak dlouho diskutujeme a co zapadá do mozaiky toho, co tady chceme dělat,“ prohlásil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS). Dávná historie Jesenicka je nechvalně proslulá čarodějnickými procesy. Místní ani turisté se však o době, kdy na hranicích umíraly stovky nevinných, při návštěvě regionu příliš nedozvědí. To by museli navštívit archiv a pustit se sami do studia historických materiálů.

„Chceme seznámit návštěvníky s historií vývoje zločinu a trestu, vývojem práva a soudnictví. S tím, jak se vymáhalo přiznání, jaké techniky kat používal,“ řekl místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ). Pro takové záměry je Katovna jakoby přímo určená. Katovna ale nemá být jen místem, kde si lidé prohlédnou mučicí nástroje a přečtou, jak se s nimi zacházelo. Sami se budou moci vžít do role vyslýchaných. Město totiž nechá za spolupráce s lékaři, neurofyziology zpracovat bezpečné ukázky technik práva útrpného.

Návštěvníci si tedy budou moci vyzkoušet, co zažíval člověk vložený do klády. Otestují při různých mučících technikách svůj práh citlivosti a bolesti. Ověří si, za jakých podmínek by se stali loutkou v rukou katových pohůnků. V Katovně by měly vzniknout také pokoje pro hosty, kteří se budou chtít vrátit na krátkou chvíli do doby sedmnáctého století. V restauraci si pak budou moci vychutnat jídlo té doby. Katovna má být i součástí čarodějnické cyklotrasy, která vede z Mohelnice přes Šumperk až do polské Nysy.