Smouva na pronájem městských prostor, které využívá úřad práce či Česká správa sociálního zabezpečení, končí v druhé polovině července. Stát se s radnicí dohodl na nové, dvouleté. Během jednoho roku se chce město se státem dohodnout na podobě rekonstrukce vnitřních prostor, kterou chce za další rok vyprojektovat. Následně by začalo vnitřek IPOSu přestavovat.

„Zástupce ministerstva říká, že ustupují od maximalistických požadavků. Bude jim řečeno, s jakými konstrukcemi není možné hýbat. Oni si sami určí podobu prostor, které budou využívat, a sami by si je zafinancovali,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Město však bude IPOS přestavovat bez ohledu na to, zda v něm úředníci státu do budoucna zůstanou.

„Potřebujeme na IPOS velmi aktuálně přesunout naše zaměstnance z pracoviště v ulici Tovární. Pracují tam v šílených podmínkách,“ dodala.

Problematikou se na minulém zasedání zabývali jeseničtí zastupitelé. Dva bývalí starostové města totiž vzhledem k nekonečným jednáním s ministerstvem práce navrhli variantu přestěhovat do IPOSu jiné státní úřady působíci ve městě, například katastrální nebo finanční.

„Pokud si stát po tolika letech jednání potřetí prodlouží stavební povolení na novou budovu, je to pro mě signál, co chce dělat. Město nemá perspektivu, že IPOS samo utáhlo. Vezměte v potaz možnost rozvedení tohoto italského manželství, kde hrajeme nepodstatnou roli. Jednejme o předání tohoto objektu státu,“ vyzval zastupitele bývalý starosta Jiří Krátký.

Podle starostky Blišťanové je však varianta sestěhovat na IPOS úřady spadající pod různá ministerstva nereálná. I s jedním resortem totiž samospráva hledá dohodu jen stěží.

Jesenická radnice má i plán pro případ, že by státní úřady IPOS opustily a přestěhovaly se do nově vystavěné budovy.

„Existuje několik variant. Pro potřeby města by se spravila dvě nebo tři patra, další by se zakonzervovala nebo se v nich vystavěly malometrážní byty. Mohly by se v nich vybudovat i plochy pro pronájem dalším subjektům,“ nastínila starostka Blišťanová.