Zavražděná žena měla děti se třemi různými partnery. Nejstarším je kolem třiceti let, nejmladším pak dvanáct a čtrnáct let.

„Jedna ze starších sester si pro své sourozence, které byly v době tragické události na táboře s jejím desetiletým synem, odvezla k sobě domů,“ uvedl starosta Úsova Zdeněk Ticháček. „Je to lepší, když se o všem dozvěděli od rodiny, než kdyby jim to musel říci někdo jiný,“ dodal.

„S rodinou jsme v neustálém kontaktu,“ uvedla vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Mohelnici Eva Fričarová. Vysvětlila, že v podobných případech se stává nejčastěji právě to, že si děti převezme někdo z blízké rodiny. Případná náhradní rodinná péče je zatím předmětem jednání. Podle ní mají všichni velký zájem o to, aby se co nejrychleji rozhodlo o dalším postupu.

„Okresní soud rozhodne o předběžných opatřeních, musí se vzít v potaz všechny možnosti případného osvojení tak, aby děti, pro které je situace už tak hodně těžká, nemusely být vystavovány ještě většímu stresu,“ řekla Fričarová.

Soud v podobných případech rozhoduje většinou do sedmi dní od vydání předběžného opatření. „Pokud by se jednalo o hodně malé děti, může soud rozhodnout už do čtyřiadvaceti hodin,“dodala.

Dva nezletilé chlapce si ihned po události převzali do péče odborníci.

„Jednali jsme s pediatry i psychiatry. Zájem projevil dokonce i krajský úřad. Všichni zareagovali velmi rychle a velmi dobře,“ potvrdila úřednice. Poškozená rodina se na odborníky a sociální odbor může kdykoli obrátit. „Jejich nevlastní sestra s námi jedná velmi často. Děti situaci snášejí v rámci možností dobře. Počítáme ale s tím, že může kdykoli nastat problém. Proto máme neustále v záloze odbornou pomoc,“ vysvětila Fričarová.

Matku dětí našli policisté zavražděnou v úterý ráno. Zabil ji její bývalý přítel, který neunesl, že se s ním žena rozešla. Muž krátce po činu spáchal sebevraždu. Kromě ženy vážně zranil i jejího partnera, který skončil v nemocnici.

Vrah byl přitom za stejný trestný čin již jednou odsouzen – v roce 1998 na chatě v Toveři ubodal svoji bývalou partnerku. Trest si odpykával ve věznici na Mírově, kde se seznámil také se ženou z Úsova. Ta tam navštěvovala svého nejstaršího syna, jenž byl rovněž odsouzený pro vraždu. Před jedenácti lety totiž ubodal svého otčíma – který byl vlastním otcem výše zmíněných a od úterka osiřelých dětí.

Více o kauze Úsov se dozvíte ZDE: Zavražděná se se svým vrahem… a ZDE: Ten, co přežil, promluvil…