Krajský soud tak pátečním verdiktem respektoval rozsudek Nejvyššího soudu.

Ten na základě Kavříkova dovolání v červenci zrušil rozsudek Vrchního soudu (VS) v Olomouci, který mu v únoru vyměřil roční trest s tříletou podmínkou a tříletý zákaz funkce a vrátil případ zpět olomouckému krajskému soudu.

Kavřík: Návrat zatím neplánuji

Návrat do politiky ale bývalý náměstka hejtmana ale není zatím neplánuje.

„Pan Kavřík byl zproštěn obžaloby. Je však nutné zdůraznit, že došlo k úmyslnému porušení zákona o obcích, avšak toto jednání nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu. Poškozený byl se svým nárokem na náhradu škody odkázán na řízení ve věcech občanskoprávních,“ informovala Barbara Plchotová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Po odchodu z politiky se Kavřík z osobních důvodů odstěhoval z Mohelnice a nyní pracuje jako úředník. Konečné rozhodnutí soudu přivítal.

„Jsem rád, že se prokázalo to, co jsem tvrdil celou dobu. Vytrvalé házení špíny po mé osobě bohužel poškodilo mou pověst natolik, že jsem se rozhodl z Mohelnice odstěhovat,“ řekl po jednání soudu.

Zda se vrátí do některé z veřejných funkcí ale není jasné.

„Na čtyři roky jsem byl odstavený a také moji důvěryhodnost u lidí soudní spory oslabily. V nějaké formě návrat do politiky vyloučit nemůžu, ale rozhodně to bude trvat delší dobu,“ vysvětlil Kavřík.

Nejvyšší soud: nebyl to trestný čin

K soudu jej přivedlo rozhodnutí, když jako starosta podepsal bez souhlasu rady a zastupitelstva Mohelnice listiny, které se týkaly záměru nákupu nové technologie na výrobu tepla za zhruba 160 miliónů korun.

Navíc bez souhlasu zastupitelstva podepsal závazek, že za úvěr na ni bude ručit město svým majetkem. Teplárna se pak dostala do konkurzu a nemohla dluh splácet. Soud ale neprokázal, že by z kauzy měl Kavřík nějaký zisk.

Krajský soud loni v únoru jej nejdříve zprostil viny, ale státní zástupce se odvolal. Vrchní soud pak případ vrátil a druhý rozsudek pak přinesl Kavříkovi tříletý trest s pětiletou podmínkou a šestiletý zákaz výkonu funkce v místní samosprávě.

Po jeho odvolání zpět k vrchnímu soudu se rozsudek zmírnil na roční trest, tříletou podmínku a tříletý zákaz funkce.

Kavřík poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten na začátku července rozhodl, že rozhodnutí za které byl letos odsouzen k podmíněnému trestu, nebylo trestné.

Čtěte více: Vše o kauze Kavřík