VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kazaši nezaplatili a utekli

Jeseník/ Praha - V naprostém utajení zmizely z Jeseníku obě rodiny Kazachů, které do České republiky přišly v listopadu v poslední přistěhovalecké vlně potomků českých rodáků. Kazaši nic neřekli, odjeli a nechali po sobě jen dluhy.

8.4.2008 2
SDÍLEJ:

Rodina Valentiny Pestru byla po příjezdu nadšená, nyní chtějí zpět do Kazachstánu.Foto: Danuše Krčová

„Nevíme, kde Kazachové jsou, neberou telefon, nic o nich nevědí ani úředníci z ministerstva vnitra. Víme jen, že navštívili svůj konzulát. Zde se dozvěděli, že pokud se vrátí zpět do Kazachstánu do konce března, bude jejich pobyt v Česku považován za návštěvu,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí města Jeseníku Jana Křivánková.

Nic o rodinách neví ani Pavel Dimeš z oddělení integrace cizinců a azylantů na ministerstvu vnitra. „Snažíme se zjistit, kde jsou,“ řekl Dimeš s tím, že zpět do Kazachstánu se prokazatelně vrátily jen dvě rodiny, které život v zemi svých předků nezvládly.

Kazachové z Jeseníku odjeli pravděpodobně během posledních březnových dnů. Ve čtvrtek 27. března s nimi měl domluvenou schůzku kvůli plánované opravě střechy šéf Jesenické správy domů Karel Dvořák. „Nikdo nám neotvíral, a tak jsme v pátek za přítomnosti městské policie otevřeli byt. Klíče jsme našli hozené v komoře. Utekli jako malé děti,“ řekl Dvořák.

Uvedl, že jej čekalo nepříjemné překvapení. Kromě nábytku nakoupeného za státní dotace a pár drobností našel oba podkrovní byty prázdné.

Kazachové zmizeli jak pára nad hrncem. Rodiny po sobě navíc nechaly dluhy. „Pohledávky odhaduji minimálně na dvanáct tisíc korun. Nemají odhlášenou elektřinu ani plyn. Nedoplatky mají na službách i za vodu. Té spotřebovali dvojnásobek než je běžná průměrná spotřeba,“ řekl Dvořák.

Kvůli odchodu Kazachů přijeli do Jeseníku zástupci ministerstva vnitra, kteří po kontrole neměli městu co vyčíst. Jeseník pro integraci krajanů udělal maximum. Teď ale město stojí před rozhodnutím, co dál. Byty pro Kazachy opravila radnice za státní dotace. Ta byla vázána podmínkou, že zde budou bydlet azylanti nejméně pět let. „Existují dvě varianty, které musí posoudit zastupitelé,“ řekl místostarosta Jeseníku Jiří Staňa. „Buď vrátíme část dotace a ukončíme s ministerstvem vnitra spolupráci nebo budeme nadále v programu pokračovat a přijmeme jiné azylanty,“ přiblížil situaci Staňa. Místostarosta se osobně přiklání k druhé variantě. „Poučili jsme se. Já budu určitě hlasovat pro další spolupráci,“ dodal Staňa.

Kazachové vydrželi v Jeseníku pět měsíců. Zpočátku si nový domov nemohli vynachválit. Po měsíci ale zcela obrátili. Podkrovní byty se jim nelíbili, panelákové ale odmítli. I když měli osobní učitelku, nebyli schopni naučit se česky. Bez znalosti jazyka byl problém pro ně sehnat práci. Kritizovali také, že je všude draho a že ze sociálních dávek nejsou schopni vystačit.

Autor: Danuše Krčová

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení