Na většině míst jsou sněhové podmínky výborné, na Ovčárně ani v Ostružné se ovšem nelyžuje. Do nejvyšších moravskoslezských hor také konečně mohou lidé vyrazit i s běžkami - oproti minulému víkendu je již sjízdná trasa mezi Ovčárnou a Švýcárnou.
„Vleky na Červenohorském sedle jsou v provozu, nelyžuje se zatím pouze na černé sjezdovce,“ sdělil Tomáš Klíma z šumperského Skiklubu, který na Sedle provozuje lyžařský areál.

Lyžařská střediska nejsou přeplněná a ve většině z nich se lyžuje bez front.

„První polovina ledna je vždy slabší, živo zde bývá až o víkendech. Hlavní nápor teprve přijde, až v Polsku začnou dětem jarní prázdniny,“ míní majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.

V provozu je tam lanovka i nový dětský vlek, který je zdarma. O víkendu by měl být v provozu už kompletně celý areál. O víkendu již možná také rolba upraví několikakilometrový okruh pro běžkaře, který začíná u horní stanice lanovky. Tou se běžkaři na výchozí bod své túry mohou svézt zadarmo.

„Sněhu bylo zatím málo, takže jsme stopu ani nemohli upravit, ale o víkendu čekáme sněžení, takže se do toho již možná v sobotu pustíme,“ přislíbil Procházka.

Také ze Ski areálu Kaste v Petříkově, kde leží 40 až 60 centimetrů převážně technického sněhu, hlásí ideální podmínky pro sjezdové lyžování. Vlek zde jezdí jeden, obsluhuje ale hned dvě sjezdovky.

„V současné chvíli máme na kopci lyžařské kurzy, ale místa pro ostatní lyžaře je tu dost. Jakmile padne teplota pod mínus čtyři stupně, ihned zasněžujeme a lidé jsou s kvalitou sněhové pokrývky spokojení. O víkendu čekáme příval jednodenních lyžařů. Doufáme, že bude pěkné počasí a podmínky zůstanou slušné,“ popsala situaci v Petříkově Nella Gotschová, provozní Ski areálu Kaste.

Ve Ski centru Malá Morávka – Karlov jezdí devět vleků. Lyžaři se zde mohou prohánět až po osmdesáticentimetrové sněhové pokrývce.

„I přes teplé počasí jsme vleky o vánočních svátcích rozjeli,“ řekl Jaroslav Lukeš, jeden z provozovatelů Ski centra Malá Morávka – Karlov.

Na nápor lyžařů jsou prý v Karlově dobře připraveni.

„Chystali jsme se na něj celý podzim, takže by neměl nastat žádný problém. Denně zasněžujeme a upravujeme sjezdovky. Byli bychom rádi, kdyby už zimní sezóna pořádně začala, snad to vyjde o tomto víkendu,“ doufá Lukeš.

Zasněžuje se i v Ramzové. „V současné chvíli tady moc lidí není, největší nápor očekáváme samozřejmě o víkendu. V provozu budou všechny vleky i lanovky, včetně nové, čtyřsedačkové na Čerňavu,“ prozradila zaměstnankyně lanové dráhy Markéta Paďurová.

Naopak mimo provoz zatím zůstává vyhlášený lyžařský areál na Ovčárně pod Pradědem, kde sice v zimě sněhu bývá nejvíc, ale nyní citelně chybí. Kvůli své poloze v chráněné krajinné oblasti zde totiž musí napadnout kolem metru sněhu, aby se vleky mohly spustit. Současných pouhých čtyřicet centimetrů to ale neumožňuje.

Prázdné jsou také svahy v Ostružné. Tamější provozovatelé s nadějí očekávají meteorology ohlašovaný příliv sněhu.

„Máme tady pětadvacet centimetrů prachového sněhu. Nemáme ale sněžná děla, takže nám nezbývá než čekat, až napadne více,“ řekl provozovatel areálu Petr Jonáš.

Otázka umělého zasněžování stojí už sedmým rokem na mrtvém bodě. „Čekáme jen na poslední maličkost - tedy na potřebné dotace. Náš areál se sedmi sjezdovkami přitom nabízí všestranné využití, ať už pro lyžaře, běžkaře, či rodiny s dětmi,“ posteskl si Jonáš.