„Jednáme, jednáme, jednáme. Nečekal jsem, že to tak dlouho potrvá,“ řekl starosta Petr Procházka. Po mnoha jednáních a různých variantách řešení nyní má na stole další úmluvu. „Dohodli jsme se, že budeme postupovat v dobrém i ve zlém s TOP 09 a s Mladými pro Jeseník. Další partnery se nám najít nedaří, ale dali jsme nabídku ČSSD a uvidíme,“ prozradil starosta Jeseníku Petr Procházka.

ODS se svými čtyřmi mandáty, stejným počtem od Mladých a dvěma od TOP 09 má deset křesel v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, takže nutně potřebuje podporu další strany. Vítězná ČSSD získala ve volbách sedm mandátů.

Filip Svoboda z Mladých pro Jeseník, kteří jsou nováčky na místní politické scéně, byl konkrétnější v tom, jak by si spolupráci představovali.

„My tři máme pevný svazek a deset hlasů. Dali jsme nabídku ČSSD s tím, že by Petr Procházka byl starostou, my bychom měli jeden post místostarosty a druhé křeslo místostarosty jsme nabídli ČSSD,“ uvedl Svoboda s tím, že míč je nyní na straně ČSSD.

Vítězná strana bude podle slov svého lídra Marie Fomiczewové nabídku projednávat, ale podmínky se jim nelíbí. „Pro nás je nepřijatelné, že si ODS nárokuje post starosty,“ uvedla Marie Fomiczewová.

Sociální demokraté mají za to, že jako vítězové voleb, kteří ve městě získali nejvíce mandátů a jejich kandidáti i nejvíce hlasů, by měli obsadit starostenský post. „Takže jednáme, zvažujeme možnosti, výsledek stále jasný není,“ dodala Fomiczewová.

Významným hráčem by v Jeseníku mohli být i nezávislí v čele s místostarostou Vladimírem Cupalem, který je však pro Mladé pro Jeseník bez vysvětlení důvodů nepřijatelným partnerem. „Máme tři mandáty, takže čekáme na nabídky. Pokud je nedostaneme, zůstaneme v opozici. Personální diktát od Mladých, kteří nemají se samosprávou žádné zkušenosti, je pro nás nepřijatelný,“ uvedl místostarosta Jeseníku a lídr nezávislých Vladimír Cupal.

Po dvou křeslech v zastupitelstvu mají komunisté a Strana svobodných občanů, jeden mandát získala KDU-ČSL.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko