V roce 2006 radnice soukromníkům, kteří na svých pozemcích mají zahrádky, a organizaci Sokol, nabízela 30 korun za plošný metr. Na tuto cenu žádný z vlastníků nepřistoupil. Radnice nyní nabízí 55 korun za metr, ale ani tato cena se zahrádkářům nezdá výhodná. Další pozemek také vlastní organizace Sokol.

„O vykoupení pozemků usilujeme řadu let, se soukromníky se zatím dohodnout nepodařilo, mají zcela jiné představy o ceně, za metr požadují částku v řádu stokorun. Nyní ale opět obnovujeme jednání s organizací Sokol. Právě pozemky Sokola jsou klíčové, nacházejí se totiž ve spodní části areálu,“ vysvětlil šumperský místostarosta Petr Suchomel.

Projekt na proměnu pustnoucí lokality, na jejíž menší části hospodaří zahrádkáři, zatím zpracován není. Vize šumperské radnice ale počítá s využitím Kotle pro rekreaci a sport.

„Pokud by se podařilo pozemky scelit, patrně bychom oslovili i soukromé subjekty. Například si dovedeme představit, že by v šumperském kotli mohl fungovat alespoň dětský lyžařský vlek, zájem o provozování svých aktivit již projevili také příznivci bikrosu. Samozřejmě součástí rekreační zóny by byly také lavičky a altány,“ nastínil místostarosta Suchomel.

O využití šumperského Kotle usiloval přibližně před deseti lety také olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta, jeho záměry na vybudování sportovního areálu ale znemožnili právě majitelé některých pozemků. Aleš Valenta musel své aktivity přesunout do Štítů, jeho Akrobat park je nyní vyhledáván sportovci z celého světa a svými parametry je považován za nejlepší na světě.

Podle šumperského zastupitele Františka Merty rekreační areál v Šumperku citelně chybí.

„Šumperský kotel je snadno přístupné místo s nenáročným terénem i pro lidi se zdravotním hendikepem, jeho vhodnou polohu a blízkost by ocenily také rodiny s malými dětmi. Bylo by škoda pro rekreační účely kotel nevyužít,“ řekl František Merta.

Šumperský Kotel kdysi býval proslulým dějištěm motokrosových závodů, ty se ovšem kvůli protestům ekologů přesunuly na Rapotínskou stráň.