Na trať vyrazí i dva páry zvláštních vlaků tažených parní lokomotivou řady 433.002 přezdívanou Matěj. Ze Šumperka budou odjíždět v 8.45 a 12.40 hodin, zpět z Koutů nad Desnou se budou vracet v 11.07 a ve 14.45 hodin.

Jízdenky se budou prodávat přímo ve vlaku, rezervace předem není možná. Počet míst je omezený kapacitou soupravy. Na všech ostatních spojích Železnice Desná budou v den oslav jezdit namísto běžných motoráků zelenožluté jednotky řady 845/945 společnosti Arriva vlaky.

Hlavní část oslav se bude konat v Koutech nad Desnou. Po příjezdu parního vlaku ve tři čtvrtě na deset zahájí program představitelé Svazku obcí údolí Desné, který je majitelem trati, za hudebního doprovodu Rozmarýnky.

Doprovodný program bude připravený ve Ski areálu Kouty. „Děti se mohou těšit na skákací hrad a trampolínu zdarma, kolotoče, soutěže, animační program nebo pohádkový les. Návštěvníky dopraví do Ski areálu Kouty Lázeňský expres zdarma," zvou k účasti pořadatelé ze Svazku obcí údolí Desné. Po celý den k tomu bude vyhrávat kapela Styl.

Návštěvníci oslav navíc mohou v sobotu ušetřit. Pokud předloží na pokladně Ski areálu Kouty jakoukoliv jízdenku ze Šumperka do Koutů nad Desnou platnou tento den, dostanou padesátiprocentní slevu na lanovku.

Trať z Petrova nad Desnou do Koutů nad Desnou má za sebou bohatou historii. Její stavba trvala na začátku dvacátého století pouhý jeden rok. První vlak zde projel v listopadu 1904.

Namále měla trať po povodních v roce 1997, kdy byla těžce poškozená. Ministerstvo dopravy tehdy rozhodlo, že se už nebude obnovovat a dopravu nahradí autobusy. Místní se s tím nechtěli smířit a založili Svazek obcí údolí Desné. Ten trať opravil a nakonec i získal do svého majetku. Dnes se dokonce připravuje projekt na její elektrifikaci.

Jízdní řád zvláštních parních vlaků, které pojedou ze Šumperka do Koutů nad Desnou v sobotu 7. června při příležitosti oslav 110 let provozu trati.