„Budova je velmi špatném stavu a není možná její rekonstrukce. Nyní hledáme firmu, která jí zbourá. Také zvažujeme a necháváme zhotovit studie, co uděláme s tímto objektem. V současné době se snažíme zvelebovat park a je otázkou měsíců, kdy budeme vědět, co s celým areálem Sanatorky dále bude,“ uvedl Tomáš Želazko, mluvčí šumperské nemocnice, která je majitelem Sanatorky.

Z bývalého plicního sanatoria je již pouhé torzo. Uvnitř už vůbec není co ukrást, rozbitými okny se prohání vítr a střechou zatéká. Opuštěná budova se před časem stala vyhledávaným útočištěm bezdomovců i narkomanů, ruina již ale neláká ani je. Možná mají obavy, že by se zdevastovaná budova mohla zřítit.

„Objekt je sice zabezpečený, tak aby se dovnitř nemohl nikdo dostat, ale s bezdomovci tam problémy byly. Vedení šumperské nemocnice nás vždy požádalo o jejich vykázání. Bývalo to bylo poměrně často, ale nyní je už řadu měsíců klid,“ řekl zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Zpráva o připravované demolici Sanatorky zaskočila šumperského historika Drahomíra Polácha. „Je to velká škoda, řada lidí doufala, že se objekt přece jen podaří opravit. Sanatorka je jednou z dominant Šumperka, i když se nejedná o architektonicky významné dílo. Objekt je ale velmi známý, dodnes mi volají lidé, kteří se v sanatoriu kdysi léčili a chtějí se tam znovu podívat,“ poznamenal Drahomír Polách.

Tak zvaná Sanatorka

Budova byla postavena v roce 1899 podle návrhu šumperského architekta Heinricha Poppa, autorem úpravy parku je další šumperský občan Zdenek Engelbert. Léčebna měla sice původně švýcarský architektonický ráz, ten ale vzal za své při četných přestavbách a opravách. Kvůli tomu se sanatorium nemělo šanci dostat na seznam památek.

Původně budova sloužila jako hydroteraupetický ústav, během 20. století se měnili majitelé i využití. Tisíce dětských pacientů se zde například léčilo s tuberkulózou, léčebna se stala věhlasnou v regionu.

Jako poslední před uzavřením v Sanatorce sídlila psychiatrie, interna a další ambulance. Od začátku 90. let je objekt prázdný. V roce 1995 jej získala šumperská nemocnice jako součást privatizovaného majetku. V minulosti se objevilo několik nápadů, jak by bylo možné objekt využít, například jeden čas se o něj zajímala zahraniční charitativní organizace, spekulovalo se také o tom, že by zde mohl být hotel. Všechny zájemce ale odradila příliš velká finanční náročnost rekonstrukce.