Projekt vasekino.cz vznikl 27. března a fungovat bude, dokud neskončí mimořádná opatření. Zapojilo se do něj více než osmdesát jednosálových kin v celém Česku.

„Z České republiky vytváříme jedno velké virtuální jednosálové kino se stejným programem v pravidelných hracích profilech. Simulujeme tak provoz kina v obýváku. Prodej lístků probíhá on-line pomocí prodejních systémů jednotlivých kin. Divák tak má možnost vyjádřit solidaritu se svým kinem a podpořit ho v této těžké době, aby vůbec existovalo,“ řekl iniciátor projektu Martin Pošta, předseda Asociace provozovatelů kin.

Za vstupné sedmdesát korun si mohou diváci koupit vstupenky na svá oblíbená místa do svého oblíbeného kina.

„Diváci můžou podpořit své kino koupí více lístků. Spíše ale počítáme s tím, že si koupí jeden pro získání kódu a pak se bude dívat celá rodina,“ uvedl k projektu Kamil Navrátil, ředitel kina Oko.

Virtuální kino na adrese www.vasekino.cz je otevřeno s třicetiminutovým předstihem. Lidé se tak mohou vyhnout „frontě” při zadávání kódu. Momentálně se promítá ve dvojí kvalitě obrazu. Kdo má slabší internetové připojení, může si nastavit nižší kvalitu rozlišení. Optimální rovněž je si během promítání pozastavit aktualizace operačního systému.