„Okres Jeseník je ohraničený ze severu státními hranicemi, z jihu horami. Má čtyřicet tisíc obyvatel a o ty se spolu s dalšími obchodními partnery staráme,“ říká Zdeněk Přecechtěl.

V Hradci u Jeseníku žije Zdeněk Přecechtěl od šesti let. Celý život pracoval ve stavebnictví a hned na začátku devadesátých let založil stavební firmu.

„Když jsem v devadesátém roce koupil sklady jednoho podniku, který se rušil, zjistili jsme, že máme spoustu materiálu, který jako firma nejsme schopni zpracovat. Proto jsme v květnu v devadesátém druhém jsme otevřeli stavebniny. V té době jsme se zabývali především realizací staveb. Díky této činnosti jsme svépomocí rozšiřovali areál stavebnin, to vše na zelené louce,“ vzpomíná Zdeněk Přecechtěl.

Sortiment stavebnin postupně rozšířil na hobby zboží.

„Koncem devadesátých let se postupně rozrůstaly řetězce jako Baumax nebo Bauhaus. Proto jsme se snažili sortiment rozšířit, abychom byli konkurenceschopní,“ vysvětluje.

K mání téměř všechno

V rozlehlé prodejně je k mání téměř všechno, co si domácí kutil může přát: od barev a tmelů přes různá příslušenství staveb, potřeby pro domácnost, nářadí, plechy až po spojovací materiál.

K prodejně přibyla vzorkovna, která získala v roce 2002 druhé místo v soutěži Stavba Olomouckého kraje, a také expocentrum.

Venkovní areál slouží jako ukázka využití různých materiálů a technologií.

„Když expocentrum začínalo, mívali jsme otevřeno i v neděli odpoledne. Někdy jsem tu vidíval stejné lidi. Oslovil jsem jednu paní, že ji u nás vidím často. Odpověděla mi: Já chodím po obědě vždycky k vám a relaxuju,“ popisuje s úsměvem.

Areál jeho firmy se nachází v centru Hradce a v malé vesnici tvoří v podstatě náves. Nejde přitom zdaleka jen o beton a dlažbu. Vedle parkoviště se nachází skalky s keři a stromy, v jezírku s lekníny žijí rybičky.

Podnikatel také vypomohl s opravou kaple na návsi, která patří farnosti v Širokém Brodě.

Vyprázdnili sklady, postavili dva bytové domy

Poslední prací jeho firmy byly dva bytové domy, které stojí v horní části návsi.

„V letech 2007, 2008 byl velký boom cihel a dalšího stavebního materiálu. Hodně jsme vyváželi do Polska, po cihlách tam byla velká poptávka. Ten boom rychle splaskl a zůstalo nám docela hodně materiálu na skladě. Za celkem slušné peníze jsme měli cihly na oba objekty. Vždycky jsem se snažil, aby mé stavebniny měly co největší sortiment. Všechno se vždy nepodaří prodat. A tak jsem si vyprázdnil sklady a postavil dva domy,“ říká.

Jeho stavebniny už lídrem na místním trhu nejsou, hobby centrum je na Jesenicku stále největší. Podnikání je ve srovnání se začátkem devadesátých let v řadě ohledů odlišné.

„Platí rčení, že dobře už bylo,“ usmívá se pětasedmdesátiletý muž. „Já už vím, že nebudu mít žádný velký růst objemu. Ale nestěžuju si, takový je život. Člověk s tím musí počítat,“ uzavírá podnikatel.