Za několik týdnů tamní zastupitelé budou rozhodovat, zda odsouhlasí záměr obce fondu odprodat pozemek bývalé školní zahrady za symbolickou cenu jednu korunu za metr plochy. Pokud se převod pozemku uskuteční, fond by se stavbou začal pravděpodobně na jaře příštího roku.
Původně se o výstavbě Klokánku uvažovalo v obci Sobotín. I když obec pro tento záměr darovala pozemek i budovu bývalé mateřské školy, z plánů kvůli technickým problémům sešlo.

„Studie je zpracovaná na objekt, v němž by bylo osm až deset bytů pro čtyřicet dětí. Jedná se dvoupokojové byty, v nichž bydlí maximálně čtyři děti a starají se o ně tety,“ vysvětlila předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Podle ní je kapacita Klokánků na severní Moravě nedostatečná, a tak se děti často ocitají v místech dost vzdálených od jejich původního bydliště a rodiny.

„Klokánek by měl být dostupný pro příbuzné a rodiče dětí,“ dodala Vodičková. Pobočka Fondu ohrožených dětí zatím funguje pouze v Zábřehu, kde jsou dvě pracovnice. Obec Postřelmov se k výstavbě Klokánku staví vstřícně.

„Myslím, že lokalita, kterou jsme vytipovali, je velmi vhodná. Leží v centru obce, navíc základní škola je hned naproti. Jedná se o děti, které mají často za sebou nepěkné zkušenosti, šanci si rozhodně zaslouží,“ domnívá se místostarosta Postřelmova Jan Kubíček. Podle Marie Vodičkové ale bude důležitá spolupráce se sociálními odbory radnic na Šumpersku i soudem. Právě soud totiž často rozhoduje, zda například dítě odebrané z péče rodičů poputuje do kojeneckého nebo výchovného ústavu, nebo zařízení Klokánek.

„Většina soudců, kteří naše zařízení navštíví, pozná, že Klokánek pro dítě znamená šetrnější prostředí než výchovný ústav. U nás nerozdělujeme sourozence, což je ve státních ústavech běžné. Například nedávno v jednom zařízení s námi jednala maminka, která měla pět dětí a kvůli problémům s bydlením se o ně nemohla starat. My bychom umístili všech pět sourozenců do Klokánku, ale soud rozhodl o tom, že mladší půjdou do kojeneckého ústavu a ti starší do diagnostického,“ řeka Marie Vodičková. Péče v Klokánku se od ústavní výchovy zásadně liší. Například děti žijící s tetou vidí, že se musí nakupovat, prát, vařit. Tak jak je tomu v běžných rodinách.

Fond ohrožených dětí je nevládní organizací starající se o děti, o něž z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pečovat rodiče, často se jedná také o děti týrané, z rozvrácených a sociálně slabých rodin. Fond v republice provozuje sedmnáct zařízení typu Klokánek a šest azylových domů pro matky s dětmi. Nejbližší je v Horním Benešově na Bruntálsku, na Moravě jsou další zařízení v Brně, Kroměříži a Valašském Meziříčí.