V pořádku je i dobrovolná spolupracovnice Arcidiecézní charity Olomouc Eva Dostálová, která má na severu ostrova na starosti projekt adopce na dálku. Na Haiti je už podruhé, odcestovala 1. prosince.

Při úterním zemětřesení byl Roman Musil na severu země v Port-de-Paix, kde byly otřesy slabé - jen o síle 1,5 stupňů Richterovy škály. Přesto se tam podle slov Romana Musila všechno třáslo.

„Stále tu prší a malé záchvěvy se neustále vracejí. Kněží, kteří jsou tu se mnou na exerciciích, se snaží dovolat ke svým příbuzným v hlavním městě, které bylo prakticky zničeno, ale nedaří se jim to, protože všechny komunikační sítě kromě internetu vysadily. Dostávají se k nám jen sporadické a kusé zprávy o počtech mrtvých,“ napsal Musil a dodal: „Atmosféra tady je velice stísněná, poněvadž snad není nikdo, kdo by o někoho neměl strach. Všichni jsme tady velice zdrceni a nejvíce nás trápí naše bezmoc.“

Musilovi se podařilo krátce telefonicky spojit s Evou Dostálovou. Říkala, že hodně lidí propadá panice. Kněz zvažuje, zda se má vrátit zpět do své farnosti, kterou zemětřesení nezasáhlo, anebo pokračovat do metropole Port-au-Prince a nějakým způsobem se snažit pomoci.

Roman Musil, člen řádu oblátů, je rodák z Jihlavy a absolvent teologické fakulty v Olomouci. Od roku 2002 působí na Haiti v oblasti Baie de Henne. Šest let už spolupracuje s Arcidiecézní charitou Olomouc a s farností v Zábřehu, která mu poskytuje pravidelnou pomoc. Musilova farnost zemětřesením zasažena nebyla, přesto se pro ni určitě velmi zkomplikuje zásobování.

Zemětřesení si vyžádalo desítky a možná stovky tisíc obětí. Postiženy byly asi tři miliony lidí, tedy třetina obyvatel země. Situaci velmi komplikuje zhroucení infrastruktury a déšť.

Arcidiecézní charita Olomouc teď zjišťuje, jakou konkrétní pomoc by Haiti potřebovalo.

„Nemá cenu posílat věci naslepo. V tomto směru spolupracujeme s americkou Charitou, která situaci na místě mapuje,“ řekl mluvčí ACHO Martin Navrátil.