Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna je prakticky v každé vesnici

Šumpersko - V okrese Šumperk si čtenáři mohou literaturu půjčovat na 99 místech.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka Městské knihovny v Šumperku Zdeňka Daňková.Foto: DENÍK/Hana Kubová

Veřejná knihovna je téměř v každé obci. V řadě větších vesnic se půjčování knih rozšířilo i do místních částí. Jak to mají knihovny s počtem čtenářů, jaký je zájem o jejich služby, odpověděla ředitelka šumperské městské knihovny Zdeňka Daňková: „O knihovny je stále zájem.“

Paní ředitelko, mají všechny knihovny připojení na internet?
Téměř všechny knihovny mají připojení k internetu, ale jsou i výjimky. V několika menších obcích mají čtenáři a další zájemci internet k dispozici pouze na obecním úřadě. To může komplikovat knihovníkům i uživatelům získávání informací například o knihovních fondech z elektronických katalogů, které na internetu přibývají velmi rychle i v našem regionu. Ale jde spíš o výjimky. Řada obcí má internet v knihovně i v pobočkách v místních částech.

Jak čtenáři tuto službu využívají?
Hodně záleží na knihovníkovi, ale také na přístupnosti pracoviště. Malé knihovny mají otevřeno často jen jednou týdně, což využití ztěžuje. Někde se zájemci dostanou díky dohodě s obecním úřadem k internetu častěji. Obecně se internet ve větší části knihoven hodně využívá, ale v jsou i knihovny, kde je to naopak. Důvodů může být více, jedním z nich je informovanost.

Čtenářů v našem regionu přibývá, nebo naopak s rozvojem internetu knihovny zaznamenaly pokles?
V loňském roce se celkový počet čtenářů mírně snížil, zapsáno bylo celkem 13 433 čtenářů, což je o 279 méně než předchozí rok. Situace ale není stejná, řada knihoven zaznamenala nárůst. Možná je to paradox, ale internet do některých knihoven dovedl nové uživatele.

Jaký je trend u čtenářů mladších patnácti let? Mají ještě o četbu zájem?
Mají, ale určitě nepřevažují nad těmi, kteří o četbu zájem neprojevují.

Proč je podle vás četba důležitá a co by mohli udělat rodiče, aby pro jejich dítě byla atraktivnější kniha než počítač?
To je téma na delší povídání. Nikdo asi nepochybuje, jaký význam má četba pro rozvoj v citové oblasti, při estetickém vnímání. Děti si i četbou vytvářejí hodnotový systém, tvoří slovní zásobu, nacházejí vzory. Méně se už ví, že se četbou bráníme druhotné negramotnosti, kdy sice umíme číst, ale nerozumíme čtenému textu nebo jej nevnímáme.

A co by pro to měli udělat rodiče?
Určitě nepomůže mentorování, ale osobní vzor, chvíle společně strávené nad knihou, hlasité čtení těm nejmenším. Podaří-li se poskytnout prostor pro opravdový čtenářský zážitek, jak jej kdysi popsal film Nekonečný příběh, máme vyhráno. Pro většinu mladých čtenářů asi kniha nebude atraktivnější než počítač, možná by stačilo, když pro ně bude také velmi důležitá.

#nahled|https://g.denik.cz/58/c4/infografika_knihovny_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/c4/infografika_knihovny.jpg|Knihovny mizí, připojení na internet přibývá.#

Autor: Hana Kubová

7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení