Už šest desítek let si čtenáři v Jeseníku mohou půjčovat knihy. Pracovníci Knihovny Vincenze Priessnitze v Jeseníku oslavili včera významné výročí. Do smíchu jim však není. Dřevomorka rozežírající dřevěné trámy budovy je děsí. Radnice problém knihovny mezi priority města totiž stále nezařadila.

Pracovníci knihovny slavili výročí v komorním prostředí. Pro zájemce připravili v dětském oddělení výstavku o historii knihovny. V restauraci Labyrint pak s vedením města a hosty z jiných knihoven a polské Nysy předali pamětní list a kytici pěti bývalým ředitelům knihovny.

Pouze zakladatelka knihovny Bohumila Dvořáková už není mezi živými. Právě jí však patří největší dík. S rodinou přišla do Jeseníku v roce 1946 z Klánovic na Hané s plánem otevřít knihovnu. Už o rok později svůj sen naplnila. Bohumila Dvořáková otevřela na náměstí první knihovnu. Dnes už tento dům ve městě není, na jeho místě stojí pojišťovna.

V Jeseníku už nestojí ani druhá budova knihovny. V roce 1951 vyhořela. Bohumila Dvořáková se nevzdávala. V roce 1955 získala náhradní budovu v Lipovské ulici, kde knihovna sídlí dodnes.

Současný stav budovy její zaměstnance děsí. Knihovnice Daniela Přikrylová se bojí přiblížit k lednici, právě tady se totiž podlaha prohýbá nejvíce.
Chátrání knihovny už třiadvacet let sleduje Petra Sikorová. „Za tu dobu se stav budovy hodně zhoršil. Knihovnu ale nechceme zavřít. Jesenicko je chudý kraj, čtenářů nám neubývá. Lidi mají zájem o knihy,“ řekla Sikorová.

To potvrdil i ředitel knihovny Miloš Richter. „Každý osmý občan Jeseníku využívá knihovnu,“ řekl ředitel, který je přesvědčen, že kvalitní prostory by přivedly ještě více čtenářů. „V ostatních knihovnách se po rekonstrukcích zvýšila návštěvnost minimálně o třicet procent,“ dodal Richter.