„Podle vítězného návrhu bude zpracován projekt. Podmínkou je ale získání dotace z evropských fondů, bez ní se do stavby pouštět nebudeme. O peníze chceme zažádat do konce příštího roku,“ vysvětlil šumperský místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL). Stísněné prostory jsou letitým problémem šumperské knihovny. Ta nabízí i s pobočkou v Temenické ulici kolem sedmdesáti tisíc knih.

„Bohužel se nám už další knihy nikam nevejdou. V budově městské knihovny máme padesát tisíc svazků, podle knihoven ve srovnatelných městech by jich mělo být o dvacet tisíc víc. Kvůli nedostatku místa nemůžeme objednávat všechny nové tituly,“ řekla ředitelka šumperské knihovny Zdeňka Daňková. Nevyhovující prostory jsou podle ředitelky Daňkové především v půjčovně, kde se čtenáři mezi stísněnými regály špatně orientují, a také v čítárně, kde jsou umístěné i počítače. Citelně také chybí sklady, v nichž jsou méně žádané tituly nebo povinná literatura pro studenty, která je žádána vždy jen jednou za rok.

V současné době knihovnice čtenářům nabízejí dotazník, kterým chtějí monitorovat spokojenost se službami. Několik dotazů se týká také prostředí knihovny. „Především chceme znát názor našich čtenářů na kvalitu služeb, ale ptáme se jich také, jak jim vyhovují současné prostory,“ dodala Daňková.