Velká stěhovací akce začala v pondělí 17. června.

„V dětském oddělení máme za sebou patnáct tisíc svazků, dnes nás čeká dospělé oddělení. Do čtyř hodin odpoledne bychom to mohli zvládnout. V příštích dnech přesuneme sklad, který máme na půdě. Ve čtvrtek nebo v pátek bychom mohli mít hotovo,“ odhadla v úterý dopoledne vedoucí Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku Eva Pavlíčková.

Knihovnicím pomáhá parta klientů a zaměstnanců jesenického azylového domu. „Zapojili jsme se minimálně už proto, že je to dobrý skutek. Lidi nebyl problém sehnat, přihlásili se sami dobrovolně,“ sdělil pracovník azylového domu Boétheia Lukáš Badal.

Jedinou ženou v týmu dobrovolníků je Ivana Maliňáková. „Jsem tu dnes první den. Zavolali mi, a tak jsem přišla. Není to těžká práce. Nosím prázdné krabice. Když jsem mohla, šla jsem pomoct,“ řekla.

Chlapi nosí, pracují, tak to odsýpá

Personál knihovny si pomoci brigádníků velmi cení.

„Ti chlapi nosí, pracují, takže to odsýpá. Oceňuji jejich pracovní nasazení. V knihovně je nás pět žen, takže je to pro nás velká pomoc,“ řekla Eva Pavlíčková.

O potřebě nové knihovny se v Jeseníku hovořilo nejméně pětatřicet let, vybudovat se ji podařilo až nyní. Je součástí Centra společných aktivit, které vzniklo v areálu Divadla Petra Bezruče. Jedno patro zabírá dospělé, další dětské oddělení. V suterénu budovy se bude nacházet sklad knih. „Jsme plni očekávání. Je to moderní knihovna, jakou jsme ve svém profesním životě neměli. Součástí centra jsou i dva nové sály, takže budeme moci rozvíjet komunitní činnost. Ve staré budově jsme neustále bojovali s místem, prostory nebyly vhodné pro konání akcí. Nyní je můžeme dělat o větším počtu návštěvníků,“ dodala Eva Pavlíčková.

Se stěhováním pomohli i sami čtenáři. Před přerušením provozu si někteří vypůjčili i pět desítek publikací, které nyní knihovnice nemusí skládat do beden. Lidé je vrátí na novou adresu.

Po samotném stěhování čeká knihovnice revize fondu. V nových prostorách knihovna zahájí provoz 5. srpna. Slavnostní otevření se uskuteční 6. září.