VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny se budou stěhovat, mají málo místa

Šumperk, Mohelnice – Projekt stěhování šumperské městské knihovny do budovy bývalé Masarykovy školy letos odstartuje pětimilionovou investicí. Částka je zahrnuta do letošního městského rozpočtu a je určena na dokončení projektové dokumentace a zahájení stavebních prací.

5.3.2015 3
SDÍLEJ:

Knihovna. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Dělníci, kteří provedou statické zpevnění objektu, nastoupí v říjnu. Celkově bude rekonstrukce budovy stát kolem šedesáti milionů korun. Kromě knihovny by v části budovy měly najít zázemí pobočky vysokých škol i neziskové organizace.

„Knihovnu v Masarykově škole bychom chtěli vybudovat do roku 2017, ale projekt bychom rádi spolufinancovali prostředky z některého z dotačních programů," uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Zda ale radnice bude mít šanci na příspěvek dosáhnout, není vůbec jisté. Není totiž stále jasné, zda se dotační tituly budou vztahovat na krajské knihovny či regionální. „V této oblasti zatím není situace zcela vyjasněná," připustil Tomáš Spurný.

Městskou knihovnu v Šumperku, která sídli ve vile v ulici 17. listopadu, navštěvuje téměř tři a půl tisíce čtenářů. Vybírat si mohou z devadesáti tisíc knih, z nichž ale zhruba pětina musí být kvůli nedostatku místa ve skladu.

Knihovna se už dlouhodobě potýká s nedostatkem prostor. Nevejdou se do ní nejen knihy, ale málo místa je zde i pro samotné návštěvníky. Problém je citelný především při pořádání různých besed, přednášek či vernisáží, které knihovnice pro veřejnost připravují poměrně často.

Původně radnice uvažovala o přístavbě, nakonec ale dostal přednost projekt přestěhování knihovny do budovy bývalé školy. Ta je v současné době nevyužitá.

Přestěhování si ale vyžádá značné stavební úpravy. „Uvítáme především odpovídající prostory. Podle zkušeností z ostatních knihoven v republice se počet návštěvníků zřejmě výrazně zvýší. Pokud u nás lidé najdou dobré zázemí, zvyknou si v knihovně trávit mnohem více času," konstatovala ředitelka šumperské knihovny Zdeňka Daňková.

Stěhovat se bude i v Mohelnici

Stěhovat se možná bude i městská knihovna v Mohelnici. Vedení města zamýšlí, že by ji přesunulo do přístavby nové budovy radnice, o níž se aktuálně uvažuje. Přístavba by měla vyrůst směrem do ulice U Brány. Měl by v ní být umístěný archiv, spisovna a zasedací místnost.

Pro potřeby knihovny chce město vyhradit celé první patro. Knihovna dosud sídlí v ulici S. K. Neumanna, kam se nastěhovala v roce 1982. Budova se ale o deset let později vrátila v restitucích původním majitelům a město tam platí nájem.

Přemístění do vlastních prostor by proto přineslo i nemalou finanční úsporu. „Za knihovnu dnes platíme nájem tři sta tisíc korun za rok, takže její přestěhování do přístavby radnice by zaručilo i určitou finanční návratnost vložené investice," vysvětlil starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Letos se bude pracovat na prováděcí dokumentaci na přístavbu úřadovny, kterou chce město dotáhnout až po stavební povolení. Samotná výstavby by mohla odstartovat v roce 2016, pokud tomuto záměru dají zastupitelé zelenou. Otázkou také je, kolik městu zůstane finančních prostředků, protože musí nechat opravit ulice po stavbě kanalizace.

Autor: Hana Kubová, Michal Krestýn

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení