„Paní starostka ztratila moji důvěru. Tím pádem odvolávám i svůj podpis na koaliční smlouvě, protože paní starostka je de facto nejvyšším představitelem této koaliční smlouvy," prohlásil na zasedání zastupitelstva Chwistek. Zároveň rezignoval na funkci člena kontrolního výboru.

Důvody svého rozhodnutí sdělil Chwistek zastupitelům v dopise. Souvisí pravděpodobně s vnitřní situací v jeho domovské straně. Chwistek veřejně kritizoval kandidaturu Miloslava Vlčka, který se za sociální demokracii letos na podzim ucházel o post senátora za Šumpersko a Jesenicko. Podle Chwistka s ním kvůli této kritice část sociálních demokratů vede spor.

Deník se pokusil zjistit podrobnosti přímo od Karola Chwistka. Redakci se však nepodařilo získat funkční telefonický kontakt.

Jesenická radniční koalice má v zastupitelstvu těsnou menšinu dvanácti hlasů z pětadvaceti. Nyní ji tvoří šest zástupců ČSSD, Mladí pro Jeseník a TOP 09. Již dříve z ní odešla ODS a KDU-ČSL. „Členů v koalici zůstalo dvanáct. V zastupitelstvu nicméně máme další podporující hlasy, takže v tom obrovský problém nevidím," vyjádřila se k současnému rozložení sil starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

„Panu Chwistkovi nerozumím, nechci tuto záležitost rozebírat. Pan Chwistek se rozhodl, je to jeho rozhodnutí, byť hodně zvláštní. Myslím, že důvody, které měl, jsou jeho osobní. Obvinění, která do dopisu napsal, považuji za nesmysl," řekla Fomiczewová.

Zástupce nejmenší koaliční strany TOP 09 Radek Brnka starostku požádal, aby po Novém roce svolala koaliční jednání. Na něm by se měla řešit budoucnost současné vládnoucí sestavy. „Dnešní koalice je menšinová a existuje riziko, že zástupci v radě již nebudou moci prohlasovávat věci, na kterých se v koalici dohodneme," řekl Brnka.