Jasně proti jsou Věci veřejné, které mají vlastního kandidáta na post nejvyšší - Aleše Miketu. S Nezávislými nepůjdou.

Jasné stanovisko dala včera TOP 09: „Naším cílem byla původně široká koalice, protože chceme Mohelnici stmelit. Ale v průběhu jednání jsme zjistili, že taková koalice není možná. Bohužel jsou stále ve hře bývalé spory,“ řekl lídr TOP 09 Igor Machálek. Na schůzce členů místní organizace topky padla dohoda, že strana bude preferovat koalici s ODS, ČSSD a VV. „Všechno je ještě otázkou dalších jednání. Ambice na obsazení starosty nemáme,“dodal Machálek.

Volební matematika je ale jasná: zmíněná koalice by dala dohromady jen deset mandátů, o jeden méně, než je těsná většina.

Širokou koalici by preferovala i ČSSD a Nezávislé z ní nevylučuje. „Možná by se věci pohnuly kupředu, kdyby Nezávislí netrvali na pozici starosty pro Janu Hamplovou. Že post chtějí, má samozřejmě z titulu vítěze voleb logiku, ale politika není vždy o logice,“ řekl Pavel Němec, člen vyjednávacího týmu sociální demokracie.

Nezávislí si zatím věří, že se jim koalici podaří sestavit. „Jsme na dobré cestě k dohodě. Těch možností máme víc než TOP 09 nebo Věci veřejné. Bez nás a lidovců by museli do koalice KSČM a to by jim u stranického vedení asi neprošlo, když je tu jiná možnost,“ řekla Martina Jeřábková z týmu Nezávislých.

Zdá se, že právě dva lidovci by mohli být tím jazýčkem na vahách, který rozhodne. Po dohodě s nimi by totiž strany bez Nezávislých a komunistů daly dohromady křehkou většinu dvanácti.

Zvolení zastupitelé za KDU-ČSL zatím situaci nechtějí vůbec komentovat stejně jako ODS. Ta má tři mandáty a proti minulým volbám čtyři ztratila. Neprošel ani bývalý starosta Ladislav Kavřík.

„Jednali jsme se všemi včetně Nezávislých a v tomto týdnu budeme pokračovat,“ řekla lékařka Hana Radová, kterou volby vynesly na první místo kandidátky ODS z desátého místa. Další zastupitelka ODS Alena Černá, zvolená z 18. místa, se 22. října vzdala mandátu. Nahradí ji Jiří Veverka.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko