Za kostlivce ve skříni označuje vedení obce převody budov a pozemků, které nejsou vyřešené ani po několika letech. „Máme tady spoustu žádostí. Některé pocházejí i z roku 2002. Pozemky jsou zakoupené, ale dodnes nejsou převedené. U některých jsou geometrická zaměření, ale dnes už se dělá digitalizace a my nevíme, jestli nám na katastrálním úřadu tyto dokumenty uznají,“ posteskla si nynější starostka obce Milena Kamená. Na radnici podle ní chybí spousta dokumentace.

Perličkou je podle starostky nedořešený převod domu se dvěma bytovými jednotkami. Rodiny si dům od obce koupily už před třemi lety, ale stále není jejich. „Smlouvy pocházejí z roku 2004, v následujícím roce nemovitost zaplatili, ale stále jim nepatří. Obec neudělala prohlášení vlastníka a nezapsala převod do katastru,“ přiblížila jeden z problémů Kamená. V Kobylé letos mohou zapomenout na jakoukoli investiční akci. „Vše musíme opravovat jen svépomocí. Starosta nepožádal o žádnou dotaci, nechtěl si přidělávat práci. V rozpočtu se s ničím nepočítá,“ uvedla starostka.

Kobylá by přitom potřebovala miliony korun. Statisíce chybí na rekonstrukce vozovek. V havarijním stavu je most vedoucí ke zdejší soukromé firmě.
„Je potřeba jej rychle řešit. Trubky, které most drží, jsou zkorodované. Omezili jsme sice tonáž na tři a půl tuny, ale nevíme, jestli se neprolomí i pod osobním autem,“ řekla Kamená. Opomoc chce Kobylá požádat kraj. Oprava si podle odhadů vyžádá minimálně půl milionu korun, které ale v rozpočtu nejsou.

Bývalého starostu Bohumila Poulíčka odvolali zastupitelé 12. března pro podezření z tunelování obce. Po auditu podali trestní oznámení na něj a jeho švagrovou, bývalou účetní obce Vlastu Zichovou. Podezírají je z neoprávněného hospodaření s veřejnými prostředky, ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z maření úředního rozhodnutí.

Poulíček si měl nechat vyplácet odměny a vyplatit si finanční dar. Jeho švagrová mu zase navyšovala neoprávněně plat. Obci stále ještě dluží více jak čtvrt milionu korun. Případ šetří policie.