Takže se tady všichni domlouvají rukama, nohama. Někteří zlatokopové předvádějí při nákupu doslova herecké výkony.

Ve Zlatých Horách jsou tisícovky cizinců a další turisté sem přijeli o víkendu, kdy mistrovství světa vyvrcholilo. Město bylo plné zlatokopů, kteří se sem sjeli ze třiadvaceti zemí. Ti potřebují utišit hlad.

„Tím, že jsme samoobsluha, je výběr pro cizince vcelku jednoduchý. Ale pokud potřebují poradit, pomáháme si rukama nohama. Jinak to nejde,“ usmála se vedoucí prodejny Coop, která odmítla prozradit své jméno.

Její spolupracovníci byli hovornější. Právě oni obsluhují zahraniční zákazníky. „Anglicky jsem se nikdy neučila, takže dorozumívání je vcelku legrace. Malovali mi i obrázky, aby mi ukázali, co chtějí,“ řekla prodavačka obchodu Coop Jana Lančová.

Zlatokopové dostali například chuť na šunku. U pultu z uzeninami ale byli bezradní. Jak měli zjistit, která ze šišek salámů je kuřecí šunka?

„Když chtěli kuřecí šunku, tak malovali slepici a kdákali mi tady. Pro jistotu jsem šla k mrazícímu pultu, vytáhla zmrzlé kuře a oni jen šťastně řekli OK. Byli úžasní,“ pochvaluje si novou zkušenost Jana Lančová.

Prodavačky o tom, že by se začaly učit angličtinu, vůbec neuvažují. „Sem chodí převážně Poláci a s těmi se dorozumíme. Ještě zvládám ruštinu, kterou jsem se učila ve škole, ale anglicky se učit nepotřebuji. I my si v cizině musíme umět poradit,“ dodala vedoucí prodejny.